Memede Kitle Belirtileri ve Tedavisi
12 Temmuz 2024

Memede Kitle Belirtileri ve Tedavisi

Memede Kitle

Memede kitle oluşması oldukça sık rastlanan bir durumdur. Memede oluşmuş olan kitlenin hemen hemen %85'i iyi huylu ve kanser tehlikesi taşımayan gruptadır. İyi huylu kitlelerde birkaç farklı türü vardır.

İyi Huylu Kitle Çeşitleri

  • Fibrokistik Meme Hastalığı: Memede rastlanılan iyi huylu bir abnormalitedir. Kadınlarda menopoz döneminden önce görülür. Memede kitle oluşumu ve hassasiyete sebep olur.
  • Fibroadenom: Memede rastlanılan ufak bir tümördür. Genellikle ergenlik dönemindeki gençlerde rastlanmakla beraber her yaşta ortaya çıkabilir. İyi huyludur ve meme kanseri riski ile ilişkisi yoktur.
  • Yağ Dokusu Nekrozu: Genellikle travmaya bağlı olarak gelişir. Sert ve düzensiz bir kitledir. Tedavi gerektirmeden kendiliğinden geçer.
  • Lipoma: Memenin şeklinde değişiklik oluşturacak kitleyi meydana getiren yağ dokusu gelişmesidir ve tedavi gerektirmeyen bir durumdur.

Memede Kitle Belirtileri

Fibrokistik hastalık (Fibroadenoz) memeye etki eden bir grup iyi huylu hastalık olarak tanımlanır. Özellikle menstruasyon (Kadınlarda âdet kanaması) öncesinde ve esnasında; ağrı, büyüme, hassasiyet, kitle oluşması gibi etkiler ortaya çıkar. Memelerden bir tanesi veya her ikisi de bu durumun etkisi altında kalır. Belirtiler regl dönemi bittiği zaman kaybolur.

Fibroadenom, süt kanallarının dış bölümünde gelişen, pürüzsüz yüzeye sahip, düzgün ve yuvarlak şeklinde kitledir. Fibroz dokudan ve lastiğimsi yapıda, basit şekilde hareket edebilen glandüler dokudan oluşur. Fibroadenom bazı zamanlarda kendiliğinden, tedavi olmadan geçer. Özellikle hamilelik zamanında dirençlidir.

Meme kisti, meme dokuları içerisinde gelişir. Ayrıca içi sıvı dolu olan ve düzgün keselerdir. Büyüklükleri farklılık gösterebilir. Kistler genel olarak herhangi bir belirti göstermemekle beraber bazı kadınlarda regl zamanında kist ağrı hissi oluşturur.

Memede Kitle Nedenleri

Memede meydana gelen iyi huylu kitlelerin en önemli sebebi kadınların vücudundaki hormonal değişimlerdir. Hormonal değişimler ergenlik çağında ya da menopoz zamanında rastlanır fakat aylık menstrüel döngü ile bağlantılıdır.

Menstruasyon ile ilişkisi olmayan memedeki ağrıya 'döngüsel olmayan ağrı' da denir. Memelerdeki iyi huylu kitlelerin ve ağrıların diğer sebepleri; meme iltihabı (Mastit), meme ucunda akıntı, yaralanma ve süt kanallarında şişme, öncelerde yapılmış olan cerrahi müdahalelerdeki travmalardır.

Memede Kitle Tedavisi

İlk olarak tanı gereklidir. Kadınların düzenli olarak memelerinde herhangi bir farklılık olup olmadığını kontrol etmeleri gerekir. Herhangi bir kitleye rastlanırsa mutlaka doktora muayene olunmalıdır.

Tanı Yöntemleri

  • Mamogram: Meme röntgenidir. Meme hafif olarak düzleşir. Metal bir plaka ile plastik bir plaka arasına meme konulur. Bu işlem yalnızca birkaç dakikalık bir işlemdir. Biraz rahatsız edici bir işlemdir fakat memede değişim olup olmadığını anlamaya dair etkili bir yöntemdir.
  • Ultrason: 35 yaş altı kadınlar için kitle olup olmadığını anlamak için ultrason çekilir.
  • Biyopsi: Eğer kitle sebebi mamogram ya da ultrason ile bulunamadıysa biyopsi yapılır. Biyopside; memedeki kitle üzerinden ince bir iğne yardımı ile doku alınır ve bu doku mikroskop ile inceleme altına alınır.

Ağrı ve Rahatsızlıkların Azaltılması

Memede kitle nedeni ile oluşan ağrıyı azaltmak için; ılık bir duş, ısıtıcı pedler ya da havluya sarılı biçimde buz torbaları kullanılabilir. Memedeki ağrıyı azaltmak için reçeteli satılan ilaçlar vardır. Bu reçeteli ilaçlar;

  • Danazol
  • Goserelin
  • Tamoksifen

Bu ilaçların bazı yan etkileri vardır. Bu nedenle doktor kontrolü altında kullanılmalıdır. Sulandırılmış esansiyel yağlar ile memeye masaj yapılabilir. Bu yağlar sayesinde memede biriken fazla sıvı atılır ve fibroadenomlar parçalanır. Ayrıca ağrı kesici jeller ve losyonlar da meme ağrılarını giderir. Fakat hamile ve bebek emziren kadınların kullanımına uygun değildir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Memede Kitle Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Memede Kitle Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Göğüste Kitle Belirtileri ve Tedavisi

Göğüste Kitle Belirtileri ve Tedavisi

Memede Kitle Belirtileri ve Tedavisi

Memede Kitle Belirtileri ve Tedavisi

Kitle Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Kitle Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Memede Kitle Çeşitleri Nelerdir?

Memede Kitle Çeşitleri Nelerdir?