kitle.gen.tr https://www.kitle.gen.tr Kitle, Kitle Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi tr-TR hourly 1 Copyright 2020, kitle.gen.tr Sat, 25 Mar 2017 00:00:00 +0000 Sat, 28 Mar 2020 00:00:00 +0000 60 Karında Kitle https://www.kitle.gen.tr/karinda-kitle.html Thu, 15 Nov 2018 02:39:40 +0000 Karında kitle kişinin karnında oluşmuş normalin dışındaki bir şişmeye denir. Karındaki kitle gözle görülür bir şekilde şişkinliğe ve ağrıya sebep olur. Bu  karında kitle herhangi bir bölümünde ortaya Karında kitle kişinin karnında oluşmuş normalin dışındaki bir şişmeye denir. Karındaki kitle gözle görülür bir şekilde şişkinliğe ve ağrıya sebep olur. Bu  karında kitle herhangi bir bölümünde ortaya çıkabilir.Çünkü insan karnı  iki bölümden oluşmaktadır. Birinci kısım epigastrik ikinci kısım ise teriumbilikal kısımdır. Yani göbek deliğinin alt ve üst kısımlarıdır. Karındaki kitleler iyi huylu ve kötü huylu diye iki kısımdan oluşmaktadır Karındaki  iyi huylu kitleler genelde tedavisi mümkün olan  kötü huylu kitlelerin  ise tedavileri daha zor ve uzun sürermektedir. Kötü huylu  kitlelerin nedeni tam olarak bilinmemektedir. Kötü kitlelerin oluşturduğu  kanser türleri şunlardır. Kolon kanseri, böbrek kanseri, akciğer kanseri ve mide kanseridir. Pankreas kanserinde  oluşan apse bağırsaktan dışarı doğru çıkan çok ağrılı bir kanser türüdür. Karındaki kitleler  kötü huylu ise karaciğer büyümesi dalak büyümesi  büyük kan damarlarının büyümesi  karında şişlik, bulantı, kusma, idrar yapamama, dışkı yapamama ağrı ve ateş yapmasıdır.

Karında kitle tedavi yöntemleri

Karında kitle şikayetiyle herhangi bir hekime gittiğinizde sizden kısa bir öykü isteyecektir. Hekiminizin muayenesi sırasında ele gelen kitle sert stabil ve hareket ettirilebilir haldedir. Hekiminiz sizden sırt üstü yatmanızı isteyebilir ve karnınızın çeşitli yerlerine hafifçe bastırıp kitleyi bulmaya çalışır. Hekiminizin elle muayenesinden sonra kitlenin büyüklüğünü ve yerini tam olarak belirlemek için bir ultrasona gönderir. Daha sonra karın röntgeni ve Abdominal Ultrason istenir. Bütün bunların sonucundan bir şey anlaşılmazsa hekiminiz  ucunda küçük bir kamerası olan bir mikroskopla sindirim sisteminize bakabilir. Ve daha detaylı olması için hekiminiz sizden çeşitli kan testleri isteyebilir. Karında kitleleri  tedavi etmek için günümüzde kullanılan tedavi yöntemleri şunlardır. Kemoterapi ilaçlarl kullanılır, Kitle cerrahi olarak açılabilir. Kitleyi küçültmek için hormon ilaçları verilir. Radyasyon tedavisi uygulanabilir. Hekiminiz karında kitleler tedavi etmek için birkaç tedavi yöntemi birden uygulayabilir. Kitleleri çok sıkı takibe alır. O yüzden karında oluşan  ağrılar lütfen ciddiye alın  ve size en yakın tam teşekkülü bir hastaneye başvurun..
]]>
Boğazda Kitle Ameliyatı https://www.kitle.gen.tr/bogazda-kitle-ameliyati.html Thu, 15 Nov 2018 05:08:01 +0000 Boğazda kitle ameliyatı, insanlarda aslında çok zorlayıcı olarak oraya çıkan bir durum değildir. Günümüzde gelişmiş olan tıp bilimi nedeni ile yapılan ameliyatlarda insanlarda hem ameliyat riskleri hem de diğer ameliyat şartl Boğazda kitle ameliyatı, insanlarda aslında çok zorlayıcı olarak oraya çıkan bir durum değildir. Günümüzde gelişmiş olan tıp bilimi nedeni ile yapılan ameliyatlarda insanlarda hem ameliyat riskleri hem de diğer ameliyat şartları oldukça kolaylaştırılmıştır. Boğazda kitle ameliyatı aslında boğazda oluşan kitleye göre de değişiklikler gösterebilmektedir. Ancak boğaz bölgesinde oluşan kitleler genellikle iyi huylu olarak ortaya çıkar ve sıvıdan oluşmaktadır. Bu kitleler bazen insanlarda boyun bölgesinde bulunan tiroid bezlerinde de meydana gelebilmektedir. Son derece yaygın olarak görülen bu kistler boğazda kitle ameliyatı olarak ele alınabilmektedir. 

Boğazda kitle ameliyatı nasıl yapılmaktadır

Boğazda oluşan kitleler öncelikle aslında nedeni ve türü net olarak belirlenene kadar kesinlikle herhangi bir ameliyat yapılamamaktadır. Kist türü tam olarak belirlendikten sonra ise daha çok ilaç tedavileri yapılmaktadır. Yapılan ilaç tedavileri son derece etkili bir şekilde ortaya çıkmaktadır. Ancak birçok zaman kistlerin tam olarak ortadan kaldırılabilmesi için ameliyat gerekli olabilmektedir. Bu ameliyatlar ise daha çok genel anestezi ile birlikte yapılmaktadır. Genel anestezi altında yapıldığı için kişi uyurken ameliyat tamamlanmaktadır. Kişi uyandığında ise herhangi bir ağrı hissetmemektedir. Sadece dikişler nedeni ile kişi biraz daha dikkatli olmalıdır. 

Boğazda kitle ameliyatı riskleri
 • Boğazda oluşan kitle ameliyatında kanama riski bulunmaktadır. Bu risk her ne kadar az olarak ortaya çıksa bile aslında var olan risklerden biridir. Oldukça düşük bir risk olarak ele alınan kanama, gelişen teknoloji ile birlikte oldukça azaltılmıştır. 
 • Bir diğer risk olarak kitle oluşumunun tekrar ortaya çıkması söylenebilmektedir. İnsan vücudunda sadece boğazda kitle ameliyatı sonrasında değil, aynı zamanda vücudun diğer bölgelerinde de tekrarlama riski vardır. Bu nedenle ameliyat olan kişilerin kesinlikle kendisini bu gibi durumlara hazırlaması ve bol bol muayene yaptırması gerekmektedir. 
 • Kitle ameliyatında bir diğer risk ise bölgede ameliyat sonrasında enfeksiyon oluşumlarının görülmesidir. Bu oluşumlar insanlarda çok ciddi sorunlara neden olmaktadır. Oldukça tehlikeli olan enfeksiyon sorunları için çok büyük bir hijyen sağlanmalıdır. 
]]>
Kitle Boy Endeksi https://www.kitle.gen.tr/kitle-boy-endeksi.html Thu, 15 Nov 2018 07:32:05 +0000 Boy kitle endeksi vücudumuzda bulunan yağ miktarını tahmini olarak ölçen bir değerdir. Vücuttaki yağ miktarının normalin üzerinde olması sağlığımız için risk oluşturan bir durumdur. Sağlıklı ve uzun bir yaşama sahip olm Boy kitle endeksi vücudumuzda bulunan yağ miktarını tahmini olarak ölçen bir değerdir. Vücuttaki yağ miktarının normalin üzerinde olması sağlığımız için risk oluşturan bir durumdur. Sağlıklı ve uzun bir yaşama sahip olmak için iyi ve sağlıklı beslenmekten geçmektedir. Helede 35-40 yaşları arasında olan bireyler sağlıklarına çok dikkat etmelidirler. Türkiye'de beden kitle endeksi ortalaması, dağılımı ve gelişimine baktığımız zaman bu konuda yapılmış en detaylı araştırma Turdep-1 ve Turdep-2 olduğu görülmektedir. Bu çalışmalara göre 1997 yılında %41 olan normal vücut kitle endeksine sahip bireylerin oranı, 2007 yılında %26 ya kadar gerilemiştir. Bununla beraber hafif kilolu bireylerin oranı %2, 1. derecede obez kişilerin oranı ise %8 oranında artmıştır. Şunu bilmeliyiz ki şişmanlık ve obezite ne kadar sağlığımız için risk içerse bile  zayıflıkta bir o kadar tehlikeli bir durumdur.

Kitle endeksi zayıf olan bireylerde meydana gelebilecek riskler şunlardır:

Yetersiz beslenme durumunda anemi, yorgunluk, kemik hastalıkları, bağışıklık sisteminde zayıflama ve cilt problemleri meydana gelebilir.

Boy kitle endeksimizi ölçeceğimiz zaman boy ve kilo oranını kullanarak ölçeriz. Vücut kitle endeksi her birey için değişiklik gösterebilir. Bu değerler dünya sağlık örgütünün referans aralığı temel alınır. Yetişkinler için bu oran 18,5-24,9 aralığında olması normal kabul edilir. Eğer 25'den yüksek ise aşırı kilo anlamına gelir ve bu durum risk taşır. 30'un üzerinde olması ise obezite anlamına gelir. 18,5'in altında olmazı kilo azlığına işaret eder. Kitle endeksi  boy uzunluğunun metre cinsinden karesine bölünmesi ile hesaplanır.

Kitle endeksi aralıkları

 • 16'dan küçük= ileri düzeyde zayıf
 • 16-16,99= orta düzeyde zayıf
 • 17-18,49= hafif düzeyde zayıf
 • 18,50-24,9= normal kilolu
 • 25-29,99= hafif şişman/fazla kilolu
 • 30-34,99= 1. derecede obez
 • 35-39,99= 2. derecede obez
 • 40'dan büyük= 3. derecede obez 
Bu aralıklara baktığımız zaman kitle endeksimizi 18,5 ile 24,9 arasında tutmamız sağlığımız için çok önemlidir.
]]>
Boyunda Kitle Ameliyatı https://www.kitle.gen.tr/boyunda-kitle-ameliyati.html Thu, 15 Nov 2018 21:20:21 +0000 Boyun kitle ameliyatı, eksizyonel biopsil bir yana bırakılırsa, en sık boyun kitlelerine yönelik olarak yapılan bir operasyondur. Yetişkinlerde görülen boyun kitleleri genellikle kötü huylu olurken çocuklarda görülen iyi huylud Boyun kitle ameliyatı, eksizyonel biopsil bir yana bırakılırsa, en sık boyun kitlelerine yönelik olarak yapılan bir operasyondur. Yetişkinlerde görülen boyun kitleleri genellikle kötü huylu olurken çocuklarda görülen iyi huyludur. Boyun kitlesi, boyundaki kitlelerin alınma işlemi cerrahidir. Ameliyatlarda uygulanan tedavi yöntemleri kitlenin tipine ve türüne göre farklılık gösterir. Boyun kitle ameliyatını gerektiren bazı nedenler şunlardır; boyunda oluşan iltihap kitleleri, tümör kitleleri ve lenf bezlerinde kanser oluşumu.

Boyun kitle ameliyatları:

Tiroglossal kitle çıkarılması; Doktorlar tarafından tiroglossal kitle veya sistrunk operasyonu olarak isimlendirilir. Bu girişim, boyun orta üst bölgesinde açılan kesit ile yapılır. Tiroglossal kitle çevre dokulardan ayrılır. Genelde kanalın içine girdiği hyoid kemik orta bölümü de rezeksiyona dahil edilir ve kitle ile traktın tamamı çıkarılır.

Brankial kitle çıkarılması; Doktorlar tarafından brankial kitle olarak isimlendirilir. Brankial ark kitlesi için kulak önü kesiti uygulanır. Kitle, kulak kıkırdağına kadar takip edilerek çıkarılır

Boyun kitle ameliyatı sırasında:

Tiroglosal kitle ve brankial kitle ameliyatları sonrasında süreçler zahmetli değildir. Hasta hastanede birkaç gün istirahat eder ve o sürede pansuman uygulanır bandajlar değiştirilir. Ameliyat sonrası hastalar bu rahatsızlıklarından kurtulurlar ama bazı hastalarda bu durum tekrardan oluşabilir ve bu durumdan yeniden ameliyat olması söz konusu olabilir.
]]>
Solid Kitle https://www.kitle.gen.tr/solid-kitle.html Thu, 15 Nov 2018 21:42:58 +0000 Solid kitle, sıklıkla karşılaşılan şikayetler içerisinde yer alan vücutta oluşan kist ele gelen bilye şeklinde dokular ile kendini belli eder. Vücudun herhangi bir yerinde olma ihtimali oldukça yüksekken genellikle meme, koltuk a Solid kitle, sıklıkla karşılaşılan şikayetler içerisinde yer alan vücutta oluşan kist ele gelen bilye şeklinde dokular ile kendini belli eder. Vücudun herhangi bir yerinde olma ihtimali oldukça yüksekken genellikle meme, koltuk altı, karaciğer gibi bölümlerde daha sıklıkla gözlenir. Solid kitle ile vücutta bulunan kist duvarı ismi verilen kısımda bulun dokuların içerisinde farklı doku ile çevrilmiş, içerisinde sıvı bulunan yapılara verilen isimdir. Oluşan bu dokuların etrafında farklı bir doku meydana geldiği zaman ve bunlar içerisinde sıvı alışverişi meydana gelirse bu oluşuma kitle ismi verilir. İnsan bedeninde birçok alanda kitle olma ihtimali oldukça yüksekken; genellikle yumurtalık bölümünde bulunan kitlelerin daha hızlı yayıldığı belirtilmektedir. Ayrıca bu bölümde bulunan kitleler kolaylıkla kendini belli eder. Solid kitle katı olan ve içerisinde herhangi bir boşluk bulunmayan doku oluşumdur. Bu bölümde bulunan dokuların sert olduğu görülürken çeşitli iç organların içerisinde bulunduğu belirtilmektedir. Solid kitlelerin iyi uyu veya kötü huylu olma özelliği bulunurken; kanser hastalıkları içeren kitlelerin varlığı da belirtilmektedir. Özellikle beyin tümörlerinde solid kitlelerin oldukça yaygın gözlendiği açıklanmıştır. Gençlerde, çocuklarda sık rastlanan solid kitle kötü huylu tümörlerin bulunduğu belirtilmektedir. Özellikle sempatik sinir sistemi tümörleri, Germinal hücre tümörleri, böbrek tümörleri, kemik tümörleri, yumuşak doku tümörleri, karaciğer tümörleri solid kitle kötü huylu tümörleri içerisinde sayılmaktadır.

Solid kitle yayılımı ve görülme riski

Vücudun herhangi bir alanda görülme ihtimali oldukça yüksekken özellikle meme bölümünde sıklıkla rastlandığı belirtilmektedir. Meme içerisinde bulunan yumuşak dokular sebebiyle yayılma imkanı bulunduğu görülür. Özellikle bayanlarda sıklıkla görülmesi ile ortaya çıkarken az da olsa erkeklerde görülme olasılığı bulunmaktadır. Memenin kontrol edilmesi halinde ele gelen bilye şeklinde sertlikler ile kendini ortaya çıkartır. Genellikle içi dolu olan hücreler olması sebebiyle araştırılması gerekir. Solid kitleler iki kısma ayrıldığı için kanser olma özelliği bulunan kitlelerin kanser riskini artırdığı belirtilmektedir. Bu sebepten dolayı kitlelerin içerisinde bulunan atipik hücrenin varlığının saptanması gerekir. Bu hücre meme kanseri riskinin yüksek olmasına sebep olan hücre olarak belirtilir. Ayrıca süt bezeleri sebebiyle meydana gelen kitlelerin içerisinde atipik hücrenin varlığının saptanması açısından önemlidir. Normal hücrelerin görüntüsünde bozulma ve değişme olması sebebiyle kansere dönüşme riski oldukça yüksektir. Özellikle ailede birinci derece yakın akrabalarında meme kanseri bulunan bayanların meme kanserine yakalanma riski oldukça yüksektir. Ailesinde bulunmayanlar da ise onda bir bulunma ihtimali olduğu açıklanmaktadır. Solid kitleler içerisinde atipik hücre içeren bulguların artış göstermesi ile ortaya çıktığı belirtilir. 

Solid kitle tanı ve tedavi

Kişinin yumuşak doku muayenelerinde özellikle memede ele gelen bilye gibi sertlikler bulunması halinde vakit kaybedilmeden doktora gidilmesi tavsiye edilir. Doktorun uygulayacağı fiziki muayene sonrasında solid kitlenin varlığı kesinleşerek uygulanacak ultrasonografi yöntemleriyle yayılma düzeyinin belirlenmesi gerekir. Bu süreç içerisinde solid kitle ebatı oldukça önemlidir. Hastada bulunan bulguların yanı sıra ailesinde kanser hastalığı bulunan kişilere vakit kaybedilmeden biyopsi yapılarak solid kitle kanser hücresinin tespit edilmesi gerekir. Bu süreç içerisinde alınan parçanın patolojik incelenmesi ardından gelecek sonuca göre gerekli tedavinin yapılması gerekir.
]]>
Kitle Lezyonu Nedir https://www.kitle.gen.tr/kitle-lezyonu-nedir.html Fri, 16 Nov 2018 13:56:40 +0000 Kitle lezyonu nedir: Bazı hastalıklara bağlı olarak kişinin vücudunda meydana gelişen değişiklere lezyon denir. Genellikle tümör ya da apse şeklinde ortaya çıkan kitlelere kitle lezyonu denir. Kişilere uygulanan testler n Kitle lezyonu nedir: Bazı hastalıklara bağlı olarak kişinin vücudunda meydana gelişen değişiklere lezyon denir. Genellikle tümör ya da apse şeklinde ortaya çıkan kitlelere kitle lezyonu denir. Kişilere uygulanan testler neticesinde ortaya çıkmaktadır.  Çevresindeki normal dokulardan farklı oldukları için kolaylıkla bulunabilmektedir. Kitle lezyonları vücutta bulunduklara yere göre büyüklük ve küçüklük bakımından değişmektedir. Kitleler bulundukları bölgede büyüklük bakımından çok yer kaplamaz. Özellikle küçük kitle lezyonu bulundukları bölgedeki çevre dokuları bir etkisi olmaz. Sadece çevredeki kanları kendilerine doğru çekerek, bazen büzüşme reaksiyonu gösterebilirler. Kitle lezyonlarının vücutta en çok omurilikte, beyinde, böbrekte, karaciğer ve gözde görülmektedir. Kitle lezyonları kötü huylu olduğu gibi  iyi huylu olmaktadır. Kitle lezyonlarının bir çoğu iyi huylu olmaktadır. Ancak her ne olursa olsun mutlaka incelenmelidir.

Kitle lezyonu tanı ve tedavisi:

Kitle lezyonu, kesin tanı konulabilmesi için ilk olarak kitlenin hacmi, iç yapıları, şekilleri değerlendirmeye alınmalıdır. Bazı kitle lezyonlarında ilk aşamada ilaç tedavisi uygulanmaktadır. Bu ilaç tedavisi çoğunlukla küçük çaplı olan kitle lezyonları için geçerlidir.  Gerekli araştırmalar yapıldıktan sonra uzman doktorların kararıyla cerrah müdahale yapılmaktadır. Kitle lezyonlarında bulundukları çevre dokularda ortaya çıkan bozukluklar ve dokuların işlevsel yeteneğini yitirmesinden dolayı genellikle kesin çözüm ameliyat olmaktadır.
]]>
Sağ Böbrekte Kitle https://www.kitle.gen.tr/sag-bobrekte-kitle.html Sat, 17 Nov 2018 13:55:49 +0000 Sağ bbrekte kitle, böbrek vücudun en önemli organıdır. 40 yaş üstündeki kişilerde böbrek rahatsızlığı daha çok oluşmaya başlar. İnsan vücudunda bulunan böbreğin rengi kırmızı ve kahverengi olur. Genellikle şekil olara Sağ bbrekte kitle, böbrek vücudun en önemli organıdır. 40 yaş üstündeki kişilerde böbrek rahatsızlığı daha çok oluşmaya başlar. İnsan vücudunda bulunan böbreğin rengi kırmızı ve kahverengi olur. Genellikle şekil olarak fasulye bitkisine benzer. Böbrek vücudun sıvı düzenini sağlar. Sindirim sisteminin rahat çalışmasına yardımcı olur. Kan basıncını ayarlar. Böbrek vücut içinde günlük görevini yerine getirir. Böbrekte aksaklık olduğu zaman vücut dengesini kaybeder. Olumsuz sonuçlar ortaya çıkar ve sağlık sorunu oluşur. Böbrekte kitle oluşması yara, tümör oluşmasına neden olur. Kana giren enfeksiyon sağ böbrekte kist oluşturur. Gün geçtikçe yara oluşmaya başlar. Böbrekte oluşan kitle iyi huylu ve kötü huylu olarak görülür. Kitle vücut organı içinde böbrekte daha çok görülür. İyi huylu kitle kişiyi korkutmaz. Ciddi sağlık sorunu oluşturmaz ve tedavi sonunda olumlu sonuçlar alınır. İleri yaş grubunda sağ böbrekte kitle oluşması daha çok görülür. Böbrekte oluşan kitle büyüdükçe diğer organlarada bulaşabilir. Organı çalışamaz duruma getirir. Böbrek kitlesi oluştuğunda bir çok sağlık problemide oluşur. Bazı böbrek kitlesi kendisini hissettirmez. Gizli hastalık olarak vücuda yerleşir. Kişi mutlaka senede iki kez böbrek kontrolü yaptırmalıdır. İdrar yaparken kan geliyorsa böbrekte problem olduğunun belirtisi olur. Doktora gidilmelidir.

Sağ böbrekte kitle belirtisi

Sağ böbrekte oluşan kitle vücutta sağlık belirtisi oluşturur. Böbrekte oluşan kitle kanser ve böbrekte kist riskinide arttırır. Böbrekte kitle oluştuğunda kalp ve karaciğer sorunuda oluşmaya başlar. Sağ böbrekte kitle belirtisi şöyle sıralanabilir.
 • İdrarda kan görülür.
 • İştahsızlık oluşur.
 • Kilo kaybı oluşur.
 • Yüksek baş ağrısı görülür.
 • Nefes almada zorluk oluşur.
 • Kemik ağrısı oluşur.
 • Yüksek tansiyon oluşur.
 • Kişinin felç geçirme riski artar.
 • Böbrek yetmezliği oluşur.
 • Böbrekte taş oluşur.
 • Kuru öksürük oluşur.
Sağ böbrekte kitle nedeni ve tedavisi

Böbrekte oluşan kitle bir çok nedenden dolayı oluşur. 
 • Kilolu olan kişinin sağ böbreğinde kitle oluşur.
 • Diyaliz tedavisi gören ve obezite hastası olan kişinin sağ böbreğinde kitle görülür.
 • Aile ve akrabada böbrek hastası olan veya kanser olan kişi varsa genetik olarak sağ böbrek kitlesi devam edebilir.
 • Çelik, kurşun, petrol, gemi sanayisinde çalışan kişinin sağ böbreğinde kitle oluşur.
 • Çok yağlı, tuzlu gıda tüketen kişinin sağ böbreğinde kitle oluşur.  
Sağ böbrekte kitle 10 santimin altında ise ciddi sağlık sorunu oluşturmaz. Doktor kontrolü ile ultrasonografik kontrolü devamlı yapılır. Ama kitle 10 santimin yukarısında ise ciddi sağlık sorunu oluşturur. Böbrekte kanser riski oluşur. Böbrekte iltihap ve kişide yüksek tansiyona neden olur. Hastaya ameliyat tedavisi yapılır. İğne ile böbrekteki kitle sıvısı boşaltılır. Laparoskopik müdahale uygulanır. Kişi iyileşene kadar ilaç tedavisine devam edilir.
]]>
Kanser Kitlesi https://www.kitle.gen.tr/kanser-kitlesi.html Sat, 17 Nov 2018 16:29:00 +0000 Kanser Kitlesi; Kanser kitlesinde; hücrelerin normal olmayan şekillerde büyümeleri söz konusu olmaktadır. Kanser kitlesi çeşitli türlerde ve yapısal özelliklerde olabilmekle beraber kitlelerin bir çoğu kanser riski taşımama Kanser Kitlesi; Kanser kitlesinde; hücrelerin normal olmayan şekillerde büyümeleri söz konusu olmaktadır. Kanser kitlesi çeşitli türlerde ve yapısal özelliklerde olabilmekle beraber kitlelerin bir çoğu kanser riski taşımamaktadır. Kanser kitlesinin söz konusu olduğu durumlarda çeşitli müdahale ve tedavilerin yapılması ile büyük oranlarda iyileşme sağlanabilmektedir. 

Kanser Kitlesi Ve Göğüs Kanseri; 

Çeşitli türleri bulunan kanser hastalıklarından göğüs kanserinde; genel olarak bir kanser kitlesi olması ile hastalık hakkında bilgi edinmek amacı ile kitlenin araştırılması yoluna gidilebilmektedir. Kanser kitlesinin hangi bölümde olduğu da bazı durumlarda önem taşıyabilmektedir. Kanser kitlesi; göğüste alt veya üst tarafta, orta veya yan bölümlerde olabilmekle beraber yapıları da çeşitli özelliklere sahip olabilmektedir. Bu bölümde yer alan kitlelerin kanser kitlesi olmaması da büyük olasılıklar arasında bulunmaktadır. Ağrının olması bazen, kitlenin kanser olmadığını da düşündüren etkiler arasında olabilmektedir. Göğüsteki kitlenin varlığı durumunda, kanser kitlesi olup olmadığı ancak hekim muayene, test sonuçları kararı ile belirlenebilmektedir. Bununla birlikte; bazı cerrahi müdahale ile kitle alımlarının sebebi, kanser kitlesi varlığı söz konusu mu diye veya oluşumun olumsuz durumlara yol açmasının önlenmesi için de yapılabilmektedir. Kitlenin alınması ve çevresinin temizlenmesinin yanı sıra ek tedavi yöntemleri de uygulanabilmektedir. Eğer kanser kitlesinin varlığı mevcut ise; özellikle göğüs kanserinde cerrahi müdahalenin amacı göğse çok daha fazla zararın verilmeden korunması amaçlı ya da ilerleme olasılığının durdurulması için olabilmektedir.

Kanser Kitlesi Ve Yumurtalık Kanseri; 

Kadınların yumurtalıklarında oluşan kitlelerin iyi huylu veya kötü huylu kitleler olup olmadığı çeşitli testler ile anlaşılabilmektedir. Yumurtalık kanser kitlesi oluşum sebepleri bir çok nedene bağlı olabilmektedir. Ortalama olarak 60 yaş üstü kadınlarda daha fazla görüldüğü düşünülmekte olup, genetik sebeplerin varlığı, doğum yapılmamış olması, beslenme ile ilgili sebepler ile menopoz gibi etkilerin sebebiyet verebileceği düşünülmektedir. Menopoz döneminden evvel oluşan yumurtalıktaki kitleler genellikle kanser kitlesi olmamaktadır. Ultrasonografik muayeneler ile kanser kitlesi veya iyi huylu kitle olup olmadığı araştırılır. Kanser kitlesi olması durumunda genellikle rahmin bir tarafında ve ilgili olan bazı bölümlerde kitleyi alma ve temizleme işlemi cerrahi müdahale ile sağlanmaktadır. Çoğunlukla; cerrahi müdahale sonucu kanser kitlesinin temizlenmesi ile kalıcı iyileşme görülmekte, kemoterapi gibi tedaviler de müdahaleye eşlik edebilmektedir.
]]>
Kitle Ameliyatı https://www.kitle.gen.tr/kitle-ameliyati.html Sun, 18 Nov 2018 05:17:46 +0000 Kitle ameliyatı; kitle vücudun her hangi bir yerinde şişlik veya sertlik şeklinde belirir. Vücutta oluşan kitlenin bir çok çeşidi ve sebebi vardır. Vücuttaki kitlenin ne türden bir kitle olduğu ve sebebinin iyi belirlenmesi gerek Kitle ameliyatı; kitle vücudun her hangi bir yerinde şişlik veya sertlik şeklinde belirir. Vücutta oluşan kitlenin bir çok çeşidi ve sebebi vardır. Vücuttaki kitlenin ne türden bir kitle olduğu ve sebebinin iyi belirlenmesi gerekmektedir. Kitle ameliyatının birçok nedeni olup ön önemli nedeni bireyin hayatını sağlıklı bir şekilde devam ettirilmesi sağlanmasıdır. 

Kitle ameliyatının sebepleri;
 • Sağlık problemlerinin düzeltilmesi.
 • Estetik görünümün sağlanması
 • Hormonal dengenin sağlanması
 • Ağrı veya sancının ortadan kaldırılması
 • Vücudun hareketini kısıtlayıcı nedenlerin kaldırılması  
Kitle ameliyatı, kitlenin neden olduğu sağlık problemlerinin ortadan kaldırılmaya yönelik olup, eski sistemin yeniden sağlanması amaçlanmaktadır. Kitle vücudun her yerinde oluşabilen tümör, kist gibi yapılar olup bir nevi sağlık problemlerine yol açar. Vücudun herhangi bir yerinde kitlesel tümör oluşumu hormonal ve sinirsel mekanizmayı bozarak bir takım işlevsel bozukluklara meydana getirmektedir. Özellikle beyin ve kemik de meydana gelebilecek tümörler vücutta büyük problemler ortaya çıkarmaktadır.  Kistik oluşumlarda aynı şekilde vücut sisteminin dengesini bozmaktadır. Özellikle kadınlarda ovarial kistler hormonal yapıyı bozarak vücut kıllanması, gebe kalamama gibi bir takım sorunları beraberinde getirmektedir. Tüm bu sorunların ortadan kaldırılması amaçlı kitle ameliyatı şarttır. Kitle ameliyatında belirlenen kitlenin oradan uzaklaştırılarak etkinliğini inaktif duruma getirmektedir. 

Kitle ameliyatı yapılışı;
 • Kitlenin röntgen ve ultrasonografi ile tespiti yapılır. 
 • Ameliyata alınacak bireyin anestezi durumunun belirlenmesi amaçlı kan tahlilleri yapılır. 
 • Ameliyata alınacak birey genel anestezi altına alınır. 
 • Kitle belirlenen bölgenin dezenfeksiyonu yapılıp deri bölgesi ensize (kesilerek) edilerek açılır.
 • Deri altı bölgesindeki kaslara en az hasar verilerek kaslar küt diseksiyonla ekarte edilir. 
 • Bölge zarları da ensize edilerek kitleye ulaşılır. Burada çok dikkat edilmelidir.
 • En uygun cerrahi yöntemle kitle bulunduğu yerden uzaklaştırılır. 
 • Kitle uzaklaştırıldıktan sonra mutlaka kanamanın durdurulması gerekmektedir. 
 • Kanama durduğundan emin olduktan sonra bölgedeki zarlar, kaslar, deri ve dokular tekniğine uygun olarak kapatılır.
 • Yara bölgesine antiseptik solüsyonlar sürülür ve gazlı bez ile kapatılarak korunur.   
]]>
Memede Kitle Ameliyatı Riskleri https://www.kitle.gen.tr/memede-kitle-ameliyati-riskleri.html Sun, 18 Nov 2018 11:09:02 +0000 Memede Kitle Ameliyatı Riskleri konulu  makalemizde genel olarak kadınlarda ve erkeklerde görülebilen ama daha çok kadınlarda rastlanan meme ameliyatının neden olabileceği riskler hakkında bilgiler verilecektir. Kitleler i
Memede Kitle Ameliyatı Riskleri konulu  makalemizde genel olarak kadınlarda ve erkeklerde görülebilen ama daha çok kadınlarda rastlanan meme ameliyatının neden olabileceği riskler hakkında bilgiler verilecektir. Kitleler iyi huylu değillerse kanser olarak tanımlanırlar. Kanser ameliyatının oluşturabileceği risklerden korunmanın en iyi yolu kanser gelişimine neden olan etkenlerden uzak durmaktır.

Memede Kitle Ameliyatı Riski İle KArşı KArşıya Olanlar
 • Önceden bir memesinde kötü huylu kitle oluşumu gözlenmiş kişiler
 • Memede kanser oluşmasına öncülük eden kitle tespiti yapılmış olanlar
 • Çok fazla yağ içeren besinler ile beslenenler
 • Eletromanyetik alanlara ve radyasyona devamlı olarak maruz kalma
Yukarıda sayılan nedenler kanserli kitle oluşum riskini arttıran nedenlerdir. Aslında her ameliyatta biraz da olsa risk faktörü bulunur ancak memede kitle ameliyatı riskleri bu konuda biraz daha fazladır.  Memede kitle ameliyatı yapılan bölgede kısa süre için de olsa ağrılar ve hassasiyet oluşabilmektedir. Bunun nedeni oluşmuş olan kitlenin çevresinde bulunan dokulara zarar verebilmesidir. Ameliyat ile memeden kitle alınması sırasında uygulanan tedavinin büyüklüğüne göre dokularda küçük de olsa hasar oluşabilmesidir. Ameliyat olmadan önce bu ağrı ve hassasiyetlerin giderilebilmesi için neler yapılması gerektiği doktor ile konuşulması gereken konulardandır.
 • Ameliyat işlemi düşük de olsa kanama, enfeksiyon oluşması ve başka bazı yan etkilere neden olabilmektedir
 • Memelerden ikisi yada bir tanesi alınan kadınlarda iri memeler varsa denge kaybı ortaya çıkabilir
 • Oluşabilen fiziksel denge kaybı vücudun ağırlık merkezinin yer değiştirmesinden kaynaklanmaktadır. Oluşan dengesizlik boyunda ve sırt bölgesinde ağrılar oluşmasına neden olabilir
 • Memenin alındığı bölgede oluşan deri tabakası gergin olabilir ve bu durum rahatsızlığa yol açar
 • Omuzlarda ve kol kaslarında geçici olarak gerginlik problemi oluşabilir
 • Ameliyat sonrasında doktorunuz yada bir fizyoterapist tarafından kollarda ve omuzlarda oluşan güçsüzlük için egzersiz önerileri yapılabilir
 • Ameliyat gerçekleşirken bazı bölgelerdeki sinirlerin kesilmiş olma ihtimali ve incinme ihtimali nedeni ile hastanın omuzunda, koltuk altındaki bölgede, kolun üst kısmında karıncalanma ya da uyuşma hissi oluşabilir. Oluşan bu hissiyatlar birkaç ay ya da birkaç hafta sürebilir sonrasında geçer ancak bilinmelidir ki bazı kişilerde bu hassasiyet durumu daha uzun süreli olabilir
Memede kitle ameliyatı riskleri azaltabilmek için yapılması gerekenler bulunmaktadır. Mesela mümkün olduğunca her ay kişinin kendisine  meme muayenesi yapması, senede bir defa meme cerrahına muayene olmak, kişinin yaşına ve vücut özelliklerine göre ideal kilosunda olması, alkol ve sigaradan olabildiğince uzak durarak düzenli spor yapmak risk faktörlerini azaltmada çok önemli etkiler yapar.
]]>
Mesanede Kitle https://www.kitle.gen.tr/mesanede-kitle.html Mon, 19 Nov 2018 10:40:14 +0000 Mesanede Kitle; Mesane; idrar yolu organlarından biridir. Mesanenin diğer adı da idrar kesesidir. Böbrekler de üretilen idrar mesaneye (idrar kesesi) gelerek burada toplanır. Her iki böbrekten de üreterler aracalığı ile idrar mesane Mesanede Kitle; Mesane; idrar yolu organlarından biridir. Mesanenin diğer adı da idrar kesesidir. Böbrekler de üretilen idrar mesaneye (idrar kesesi) gelerek burada toplanır. Her iki böbrekten de üreterler aracalığı ile idrar mesaneye iletilir. Mesaneden idrarın dışarı çıkışı üretra adı verilen kısa ve kalın tüp sayesinde olur. Mesanede kitle; Kadınlara oranla erkeklerde daha sık rastlanır. 

Mesanede kitle iki türlü olur. 

Mesanede iyi huylu kitle; hayati tehlike oluşturmazlar. İyi huylu kitleler tedavi edildikleri veya vücuttan alındıkları zaman yinelenme ihtimalleri yoktur. Çevredeki dokulara geçiş yapmazlar, vücudun diğer bölümlerine yayılmazlar.

Mesanede kötü huylu kitle; yaşam açısından  tehlikelidir. Tedavi edilseler dahi tekrar büyüme olasılıkları yüksektir. Etraftaki organlara yayılır, oradaki dokulara zarar verirler. 

Mesanede kitle oluşum nedenleri
 • Mesanede kitle oluşumunun en büyük nedeni sigara kullanmaktır.
 • Bazı bireylerde meslek hastalığı olabilir. Genel olarak kimyasal madde üretimi yapan fabrika çalışanlarında rastlanır.
 • Daha öncesinde mesane kanseri geçirmiş olmak.
 • Daha öncesinde herhangi başka bir kanser için kemoterapi tedavisi görmüş olmak. Özellikle kemoterapide siklofosfomit kullanmış olan hastalarda mesanede kitle oluşumu riski fazladır.
 • Arsenik, mesanede kitle riskini artırır. Özellikle içme sularında bulunur.
 • Genetik etkenler, yani aile büyüklerinde daha önce mesanede kitle olması.
Mesanede kitle oluşum belirtileri
 • İdrarın kanamalı olması.
 • İdrardaki kanın donması ve kan pıhtılarının meydana gelmesi.
 • Sık sık tuvalete gitme isteği.
 • İdrarın boşatımı için ıkınma zorunluluğu.
 • İdrar renginin vişneye yakın, kırmızı paslı renkte olması.
 • İdrar yaptıktan sonra yanma hissi, özellikle erkeklerde görülür.
 • Karnın alt kısmında veya kasıklarda meydana gelen ağrılar. Bu ağrılar hastalığın ilerlemesi ile artar fakat ağrı kesici kullanılmamalıdır.
Mesanede kitlede teşhis ve tanı

Mesanede kitle oluşumunun tedavisi için veya tedavi sürecinin aşamalarını görmek için bazı teşhis ve tanı yöntemleri uygulanır. Bu yöntemler;

İdrar tahlili; Bu tahlil ile idrarda kan ve kanserli hücrelerin varlığı kontrol edilir.

Sistoskopi; Mesanenin iç kısmını kamera ile görme yöntemidir. Lokal anestezi altında tanı amaçlı uygulanır. 

Biyopsi; Sistoskopi ile mesane kanseri teşhisi için doku incelenmesi gerekir. Bireyler genel anestezi ile uyutulduktan sonra patolojik incelemeler yapılır. 

Mesanede kitle tedavisi

Mesanede kötü huylu kitle olan bireyler için, cerrahi operasyon, kemoterapi veya radyoterapi tedavileri uygulanır. Tedavi yöntemine; kitlenin yerleşim yeri, kitlenin derecesi, hastanın yaşı, hastanın genel sağlık durumu, kitlenin mesane kas dokusuna geçiş gösterip göstermemesi, kitlenin diğer organlara yayılıp yayılmadığına bakılarak karar verilir.
Mesanede kitlede en yaygın olarak kullanılan tedavi cerrahi operasyon yani ameliyat ile kitlenin alınmasıdır. Alanında iyi olan bir doktor ile bu kitleden kurtulabilirsiniz.
]]>
Karında Kitle Ameliyatı https://www.kitle.gen.tr/karinda-kitle-ameliyati.html Tue, 20 Nov 2018 03:21:12 +0000 Karında Kitle Ameliyatı; karındaki kitlenin türü çok çeşitli olup bir çok nedenden kaynaklanmaktadır. Farklı büyüklük ve şekilde tümör olguları karında şişlik oluşturabilmektedir. Karında oluşan böyle kitlerin ameliyat Karında Kitle Ameliyatı; karındaki kitlenin türü çok çeşitli olup bir çok nedenden kaynaklanmaktadır. Farklı büyüklük ve şekilde tümör olguları karında şişlik oluşturabilmektedir. Karında oluşan böyle kitlerin ameliyatla uzaklaştırılması gerekmektedir. Kadınlarda yumurtalıklarında oluşan kitlelerde karında şişliğe neden olmaktadır. Yumurtalık kistleri de değişik şekil ve büyüklükte olup kitle ameliyatı ile uzaklaştırılması gerekmektedir.
 
Karında kitle ameliyatının önemi;
 • Bireyin hayat riski olan durumları ortadan kaldırmak.
 • Hormon dengesini bozan kitlelerde hormonal dengenin tekrardan sağlanması.
 • Karında oluşan şişlikleri ve ağrıyı ortadan kaldırmak. 
 • Yumurtalık kistlerinin yan etkileri olan vücut kıllanması, kilo alma gibi olumsuzlukların engellenmesi.
 • Üremenin devamlılığını sağlamak. 
 • Tümör gibi olgularda hayatı risklerin önüne geçmek. 
Karında kitle ameliyatı, çok komplike olgularda yada basit operatif işlemlerde uygulanabilir. Karında kitle ameliyatının amacı kitlenin uzaklaştırılması ve kitlenin neden olduğu yan etkileri ve anormal durumları ortadan kaldırmayı hedeflemektir. 

Karında kitle ameliyatına neden olan durumlar;
 • Kolon kanseri
 • Mide kanseri
 • Karaciğer kanseri
 • Böbrek üstü bezleri tümörü
 • Ovarial kistleri
 • Çeşitli kistik oluşumlar
Karında kitle ameliyatı hastanın genel anestezi altında uyutularak yapılmaktadır. Cerrahi operasyonla kitlenin bulunduğu bölgedeki deri ve kaslar ensize edilerek açılır ve kitlenin bulunduğu yere ulaşılır. Kitle cerrahi işlemler kesilerek alınır. Kitlenin kesilip alındığı yerde en küçük bir kalıntı kalmamalıdır. Aksi taktirde kist veya tümör vakaların da yeniden büyüme ve yayılım gösterir. Karın kitle ameliyatı tümör, kist gibi olgularda kesin tedavi yöntemi değildir. Hastalık yeniden tekrarlayabilir edebilir. 
]]>
Sol Memede Kitle https://www.kitle.gen.tr/sol-memede-kitle.html Tue, 20 Nov 2018 08:47:53 +0000 Sol Memede Kitle, kadınlara ait organlardan biri olan memenin sol tarafındaki alanda bir sertlik oluşumu ile yüz gösteren rahatsızlıktır. Yumuşak yapılı meme bölgesine dokunulduğu zaman elle hissedilecek bir kitle belirlendiğinde Sol Memede Kitle, kadınlara ait organlardan biri olan memenin sol tarafındaki alanda bir sertlik oluşumu ile yüz gösteren rahatsızlıktır. Yumuşak yapılı meme bölgesine dokunulduğu zaman elle hissedilecek bir kitle belirlendiğinde bu durum birtakım hastalıkların habercisi olabilir. Geçici veya kalıcı ciddi hastalıkların ortaya çıkmasına zemin hazırlayan sol memede kitle oluşumu beraberinde ağrı hissi meydana getirir. Diğer yandan ani hareketlilikte ağrı şiddetinde artış görülür. Memeye darbe alınması, damar yolu tıkanıklığı, iltihaplanma ve kanser gibi sebepler sol memede kitle problemini ortaya çıkarır. Söz konusu bu sağlık sorunu bazen önem teşkil etmeyen ufak tefek nedenlerden ötürü de kaynaklanabilmektedir. Bu hususta emzirme dönemindeki annelerin memesinde aşırı süt birikimi olduğunda böyle bir sorun yaşanabilir. Ayrıca cinsel birliktelik esnasında istekte artışın oluşması ile birlikte salgılanan hormonlar sol memede hafif nitelikli kitle oluşturabilir.

Sol memede kitle farkedildiğinde panik yapmadan mantıklı bir şekilde hareket etmek gerekir. Moral bozukluğuna mahal vermeden erkenden hekimler tarafından kontrolün sağlanması son derece önemlidir. Her yaştan insanda farklı nedenlerden ötürü görülebilen bu sağlık sorunu daha çok 30-50 yaş arası kişilerde görülmektedir. Bu hususta meme kanserinin tespit edilmesi belli bir zaman dilimi içinde hayati kaybın meydana geleceğinin habercisidir.

Sağlığı olumsuz yönde etkileyen bahse konu olan bu sağlık probleminin oluşmasına zemin hazırlanmaması için senelik check-up işleminin hastane kuruluşlarınca yapılması oldukça önemlidir. Bunun yanı sıra belirli aralıklarda kan ve idrar testi analiz edilip herhangi bir hastalığın varlığı erkenden teşhis edildiğinde sol memede kitle sorununun da önüne geçilmiş olur.

Sol Memede Kitle Tedavisi

Her kadının meme yapısı ve dokusu yaş faktörü, beslenme alışkanlıkları ve kalıtsal özelliklere göre değişkenlik gösterir. Öte yandan adet dönemi, gebelik unsuru, doğum kontrol hapı kullanımı, bebek emzirme ve menopoz dönemleri sol memede kitle varlığının tespitinin doğru yapılmasına ket vurur. Böyle bir sorun ile karşılaşıldığında erkenden harekete geçerek doktora başvuru yapmak gerekir. Birtakım tıbbi cihazlarla muayene tamamlandıktan sonra doğru tanı konulup tedavi süreci başlatılır. İyileşme aşamasında hastanın stresten uzak durması son derece önemlidir. Bununla birlikte hekimin önermiş olduğu ilaçların düzenli bir şekilde kullanılması ve kontrol muayenelerine aksama olmadan gidilmesi sol memede kitle tedavisine hız kazandırır.
]]>
Kulak Memesinde Kitle https://www.kitle.gen.tr/kulak-memesinde-kitle.html Wed, 21 Nov 2018 06:39:41 +0000 Kulak memesinde kitle (kist); genellikle enfeksiyon sebebiyle meydana gelen kulak memesi ve çene kemiğinin ara kısmında veya direk kulak memesinde meydana gelen sertliktir. Birçok sebebi olabilir ama genellikle oluşan kitle yağ kistidir Kulak memesinde kitle (kist); genellikle enfeksiyon sebebiyle meydana gelen kulak memesi ve çene kemiğinin ara kısmında veya direk kulak memesinde meydana gelen sertliktir. Birçok sebebi olabilir ama genellikle oluşan kitle yağ kistidir. Oluşan şişlik genellikle yağ kisti olarak nitelendirilerek önemsenmez fakat ciddi rahatsızlıkların habercisi olabilir.

Kulak memesinde kitle oluşmasının nedenleri;
 • Yağ kisti; vücut tarafından üretilen herhangi bir sebebi olmaksızın meydana gelen küçük zararsız şişliklerdir. Talep edilmesi durumunda şırınga ile çekilerek içi boşaltılabilir fakat tekrarlama ihtimali yüksektir. Kulak memesinde kitle oluşumları yani meydana gelen şişliklerin geneli yağ kistleridir ve zararsızdır.
 • Bağışıklık sisteminden kaynaklı oluşan kist; Bağışıklık sisteminde meydana gelen güçsüzlük sonucunda meydana gelen kistlerdir. Bu kistler bağışıklık sistemi için önemli olan lenf bezlerinde meydana gelen güçsüzlük sebebiyle oluşur. 
 • Enfeksiyon hastalıkları sonucu oluşan oluşan kist; Vücudun herhangi bir yerinde enfeksiyon oluşması yani bakteri, mantar birikmesi sonucunda kulak memesinde kitle oluşabilir. Vücutta oluşan enfeksiyonun dışa vurması olarak nitelenebilir.
 • Kanser kisti; Lenf bezlerinde kanser olması sonucunda kulak memesinde şişme meydana gelebilir. Kulak memesindeki kitlelerin kanserli olma ihtimali en düşük ihtimaldir ama kanserin habercisi olabilir.
Kulak memesinde kitle oluşumu nedenine bağlı olarak; tekli-çoklu, sert-yumuşak, hareketli-sabit olabilmektedir. Kulak memesinde oluşan kist için mutlaka doktora gidilmeli gerektiği durumda biopsi yapılmalı ve kistin ne sebeple oluştuğu tespit edilmelidir.
]]>
Sırtta Kitle https://www.kitle.gen.tr/sirtta-kitle.html Thu, 22 Nov 2018 06:19:39 +0000 Sırtta kitle, yağ hücrelerin ortaya çıkardığı şişliklerden meydana gelmektedir. Sırtta oluşan bu kitleler azar azar büyüyerek iyi huylu olmaktadırlar. Bu kitleler sadece sırtta değil vücudun herhangi bir yerinde de görül Sırtta kitle, yağ hücrelerin ortaya çıkardığı şişliklerden meydana gelmektedir. Sırtta oluşan bu kitleler azar azar büyüyerek iyi huylu olmaktadırlar. Bu kitleler sadece sırtta değil vücudun herhangi bir yerinde de görülebilir. En çok sırt, kol, yüz ve boyun taraflarında görülmektedir. Sırtta oluşan kitle kişileri şüphelendirmekte ve büyük sıkıntı çekmelerine neden olmaktadır. Yuvarlak şeklinde olup yumuşak ve süngerimsi yapıda olan kitle, bazen büyük bazen de küçük olabilir. Araştırmalar göre bazen sırtta oluşan kitle travmalardan, doku hasarından veya genetik yatkınlıklar sonucu gibi nedenlerden oluşabileceğini söylemektedirler. Yetişkinlerde daha fazla görülmektedir. Kanser gibi ciddi hastalıklara neden olabilirler. Bu yüzden doktora gitmekte fayda vardır.

Sırtta oluşan kitlenin belirtileri

Sırtta kitle belirtisini tespit etmek ya da anlamak çok kolaydır. Çünkü şişlikler ya da topaklama bir görüntü oluşumu olursa bunun bir kitlenin olduğunu anlaşılır. Tabi bunlar yavaş yavaş büyüdüklerinden pek anlaşılmazlar. Bazıları misket kadar büyükken bazıları ise çok fazla büyümektedirler. Sırtta oluşan kitlenin üzerine basılırken yumuşak yapıda olmaktadır. Zorlamadıkça ağrılar neden olmazlar. 

Sırtta kitlenin nedenleri

Sırtta kitlenin tam olarak neyden kaynaklandığı bilinmemektedir. Ancak oluşmasında ailevi yatkınlıkların bir sonucu olduğu düşünülmektedir. Yani genetiktir. Anne, baba, kardeşte varsa kişide de oluşma riski yüksektir. Yaralanma ve travmalar da kitlenin oluşmasına neden olabilir. Kan yağındaki yüksek de kitle oluşumuna davetiye çıkarmaktadır.

Sırtta kitle tedavisi nasıl yapılmalıdır

Çoğu zaman kitlenin tedavisi gerekli olmamaktadır. Ancak ağrı oluşturduğunda, çok hızlı şekilde büyüdüklerinde veya estetik bir problem haline dönüştüklerinde alınmaları gerekmektedir. Bireylerin normal yaşamlarını engel teşkil edecek şekilde olumsuz etkisi olan kitleler alınmalıdır. Kitlelerin tedavilerinde yağ birikimleri küçültülmelerini sağlayan steroid enfeksiyonları ve cerrahi müdahale ile alınması öngörülebilir. 

]]>
Böbrekte Kitle Nedir https://www.kitle.gen.tr/bobrekte-kitle-nedir.html Thu, 22 Nov 2018 20:28:03 +0000 Böbrekte Kitle Nedir, Böbreklerin görevlerini yapmalarını engelleyen bazı sağlık problemleri bulunmaktadır. Bu problemlerden biri de böbrekte oluşan kistler nedeni ile böbreklerde kitle oluşması sorunudur. Kitle tıpta, istenmey Böbrekte Kitle Nedir, Böbreklerin görevlerini yapmalarını engelleyen bazı sağlık problemleri bulunmaktadır. Bu problemlerden biri de böbrekte oluşan kistler nedeni ile böbreklerde kitle oluşması sorunudur. Kitle tıpta, istenmeyen hücrelerin bir araya gelerek oluşturdukları yapıya verilen isimdir.  Oluşan kitleler iyi huylu olan kitleler ve iyi huylu olmayan kitleler olarak sınıflandırılırlar. Böbrekte kitle nedir sorusunu kısaca cevaplandırdıktan sonra oluşan iyi huylu ve iyi huylu olmayan kitlelere değinmek gereklidir.

Böbrekte iyi huylu kitle: Bu kitlelere oldukça fazla rastlanmaktadır. Herhangi bir sağlık sorununa yol açmayan ve tehlikeli olmayan kitlelerdir. Eğer doktor tarafından böbrekteki kitlenin iyi huylu olduğu tespit edilirse bazı tedavi yöntemleri ile ya da cerrahi bir operasyon ile alınması sağlanabilir. İnsan hayatına çok fazla etkileri bulunmamaktadır. Bu durumun nedeni böbrekteki bu kitlelerin bir sağlık problemi oluşturmamalarıdır. Sadece neden olduğu bazı belirtilerden dolayı doktor önerisiyle alınması gerekebilir.

İyi huylu olmayan böbrek kitlesi: Bu durumda genellikte böbrekte kanser olduğu değerlendirilir. İyi huylu olmayan bu kitle zaman içerisinde büyüme göstererek böbreğin işlevlerini yavaşlatıcı etki yapmaktadır. Bu kitlelere herhangi bir müdahale olmadığında kitle giderek büyür ve böbreklerde kayba neden olabilen durumlar oluşur. Böbreklerde iyi huylu olmayan kitlelerin teşhisi erken yapılırsa  bu yapıdan bir zarar görmeden kurtulma şansı çok yüksek olur. Ama ne yazık ki kitle varlığı genelde geç tespit edilmektedir nedeni ise bir böbrekte sorun olduğunda diğer böbreğin görevini yapmasına herhangi bir engel oluşmamasıdır. Böbrekte kitle nedir sorusuna en iyi cevap risk faktörlerinin iyi bilinmesi ile verilebilir.

Böbrekte kitle nedir ve oluşmasını güçlendiren etkenler nelerdir

Böbrekte kitle kontrolsüz olarak büyüme gösteren hücreler olarak tanımlanır. Riski arttıran etkenler şunlardır;

Sigara içmek: Böbrekte kanser oluşmasının en etkili nedenidir. İçilen süre arttıkça kitle oluşma riski de artar.

Obezite durumu: Böbrekte kötü huylu kitle oluşmasını güçlendirir.

Yüksek tansiyon hastalığı: Uzun zaman süren kan basıncı artışı kötü huylu kitle oluşmasına yol açabilmektedir.

Ailedeki durum: Aile bireylerinin birinin böbreğinde kötü huylu kitle varlığı olan kişi diğer kişilere oranla çok düşük oranda artma gösteren bir risk ile karşı karşıyadır. Bu duruma istisna olarak bazı genetik faktörler ailede böbreklerinde iyi huylu olmayan kitle bulunan birey sayısını arttırabilmektedir.

VHL sendromu (von hippel lindau): Bu sendrom çok az sayıdaki ailede rastlanılabilen genetik bir sağlık sorunudur. Bu genetik yapıyı bulunduran kişilerde böbrek kanseri oluşma riski bulunur. 
]]>
Solid Kitle Lezyonu https://www.kitle.gen.tr/solid-kitle-lezyonu.html Fri, 23 Nov 2018 16:15:28 +0000 Solid Kitle Lezyonu, Göğüste bulunan normal dokulardan farklı olarak gelişen içi katı sıvı dolu olan kitlelere solid kitle adı verilir. Göğüs bölgesinde bulunan doku bozukluğu veya doku hasarı olarak adlandırılır ve genelli Solid Kitle Lezyonu, Göğüste bulunan normal dokulardan farklı olarak gelişen içi katı sıvı dolu olan kitlelere solid kitle adı verilir. Göğüs bölgesinde bulunan doku bozukluğu veya doku hasarı olarak adlandırılır ve genellikle kötü huylu bir tümör olarak ortaya çıkar. Katı kitlelerden oluşan solid kitle lezyonun, göğüste bulunan kistlere göre kanser olma oranı daha fazladır. Ancak  genç yaşta göğüste ortaya çıkan solid kitle lezyonu kanser olma oranı çok yüksek değildir. Bayanlarda yaş ilerledikçe bu lezyonların kanser olma oranı daha da artar. 

40 yaş üzerinde olan kadınların göğsünde ortaya çıkan solid kitle lezyonu genellikle yapılan incelemeler sonucu aksi çıkana kadar kanser olarak değerlendirilir. Bu nedenle solid ilerleyen yaşlarda ortaya çıkacak olan solid kitle lezyonunun mutlaka uzman bir doktor tarafından muayene edilmesi gerekir. Göğüs bölgesinde oldukça yaygın olarak karşılaşılan solid kitle lezyonu kadınların elle yaptıkları muayene ile tespit edilebilecek bir durumdur. Bu nedenle her ay düzenli olarak yapılacak el muayenesi erken tanı ve tedavininin başarı oranı açısından büyük önem taşır.

Solid kitle lezyonu nedenleri

Bu kitlenin ortaya çıkmasında genetik faktörlerin katkısı oldukça büyüktür. Bununla beraber genç yaşta kişilerin göğsünde ortaya çıkan solid kitle lezyonlarının en sık karşılaşılan nedeni fibroadenomdur. İlerleyen yaşlarda ise solid kitle lezyonun ortaya çıkmasının en büyük nedeni meme kanseridir. Kadınlarda oldukça yaygın görülen meme kanserinin ilk belirtilerinden biri göğüste oluşan solid kitle lezyonudur. Bu nedenle kanser riski açısından göğüs muayenesi oldukça önem taşır. Göğüste ortaya çıkan solid kitle lezyonu kanser hücresi taşımasa bile bu kitleler kanser olma riskini işaret eder. Bu durumda kitlenin içerisinde atipik hücre bulunup bulunmadığına bakılır. Çünkü atipik hücre bulunan solid kitlelerin kanser olma ihtimali çok daha yüksektir.
 
Solid kitle lezyonu tedavisi

Solid kitle lezyonu değerlendirmesi diğer kanser oluşumları gibi yapılır. Göğüste oluşan solid kitle lezyonun ortaya çıktığı kısım cerrahi müdahale açısından uygun bir yerde ise hasta ameliyat edilir ve kanser hücresi taşıyan solid kitle lezyonundan kurtulur. Ancak hasta ameliyat için uygun değil ise bu durumda hastaya ilaç tedavisi uygulanır.
]]>
Boğazda Kitle https://www.kitle.gen.tr/bogazda-kitle.html Sat, 24 Nov 2018 12:10:23 +0000 Boğazda kitle, Boğazda meydana gelen şişlikler, genellikle akla kanser ihtimalini akla getirmektedir. Ancak boğazda görülen kitle, büyük iltihapların önemsenmemesi ya da tedavi edilmemesi durumunda oluşan bir hastalıktır. yüz, Boğazda kitle, Boğazda meydana gelen şişlikler, genellikle akla kanser ihtimalini akla getirmektedir. Ancak boğazda görülen kitle, büyük iltihapların önemsenmemesi ya da tedavi edilmemesi durumunda oluşan bir hastalıktır. yüz, yüz çevresi ve boğazda görülmektedir.

Boğazda kitle belirtileri, fark edilir edilmez mutlaka doktora gidilmelidir. Boğazda oluşan kitleler alt deri, üst deri ve yağ dokusu olarak üzere üç ana kısıma ayrılmaktadır. Zamanında müdahale edilmediği takdirde hastalık, ağır sonuçlar doğurabilmektedir. Bu nedenle hastalık vaktinde tedavi edilmelidir.

Boğazda kitle belirtileri
 • Nefes darlığı
 • Bulantı
 • Kusma
 • Boğazda yanma
 • Boğazda morarma
 • Boğaz bölgesinde şiddetli ağrı
 • Karın ağrısı
 • Solunum bozuklukları
Boğazda kitle tedavisi

Boğazda kitle tedavisinin ilk aşaması, doktorun vereceği antibiyotik  kullanımıdır. Antibiyotik ilaçlar boğazdaki kitlenin daha fazla büyümesini engellemeye yardımcı olacaktır. İlaç doktorun talimatıyla düzenli olarak zamanında alınmalıdır. Talimatlara uyulmadığı takdirde, hastalık daha şiddetli olarak tekrar edebilmektedir. Antibiyotik ilacının yanında şişliği ve kızarıklığı alması için kremler ve ağrıyı azaltmak için ağrı kesici kullanımı ihmal edilmemelidir. Bunların yanında hasta kendini yormamalı ve bol bol sıvı besinler tüketmelidir. Ayrıca katı, aşırı sıcak ve acı  gıdalardan uzak durulmalıdır. Boğazdaki kitle aşırı büyük ise, cerrahi müdahale edilmelidir.
]]>
Beyinde Kitle Belirtileri https://www.kitle.gen.tr/beyinde-kitle-belirtileri.html Sat, 24 Nov 2018 18:52:38 +0000 Beyinde Kitle Belirtileri, Beyinde oluşan kitleler iyi huylu kitleler ve kötü huylu kitleler olmak üzere ikiye ayrılır. Beyindeki kitle belirtilerinin ise iyi huylu yada kötü huylu kitlelerden kaynaklandığı yada orta yaşı geçmi Beyinde Kitle Belirtileri, Beyinde oluşan kitleler iyi huylu kitleler ve kötü huylu kitleler olmak üzere ikiye ayrılır. Beyindeki kitle belirtilerinin ise iyi huylu yada kötü huylu kitlelerden kaynaklandığı yada orta yaşı geçmiş bireylerde görülen kanser hastalıklarının beyne sıçraması sonucu oluştuğu gözlemlenmiştir. Çocukluk çağı dahil bütün yaş gruplarında görülebilen bir hastalıktır. Bu kitlelerin neden oluştuğu bilinmemekle birlikte, baş ağrısı çeken bir çok hastada görülebilir. Diğer hastalıklarda olduğu gibi erken teşhis hayat kurtarıcıdır. Önlem alındığında daha konforlu bir hayat yaşamak için, tedaviye erken başlanması, yüz güldürücü sonuçlar doğurabilir.
Beyinde işlevi biten hücreler ölür ve vücut yerine yenilerini üretir. İşte görevi biten hücreler ölmediğinde ve vücudun gereğinden fazla hücre ürettiği durumda, bu hücreler beynin bir bölgesinde birikme yaparak kitleyi oluşturur. Eğer ki kitlenin içinde kanser hücresine rastlanırsa buna kötü huylu yani habis tümör denir. Kanser hücresine rastlanmayan kitleler ise iyi huylu olarak değerlendirilir. Ancak beyin çok hassas ve hayati organlardan biri olduğu için, beyinde meydana gelen her türlü kitle risk yaratabilir. 

Beyinde Kitle Belirtileri Nelerdir

Beyinde kitle belirtileri, kitlenin büyüklüğüne ve bulunduğu bölgeye göre değişiklik gösterir. Beyninde kitle bulunan bir çok hastanın ilk şikayeti ağrıdır. Tek başına fazla bir anlam ifade etmese de, ağrıya eşlik eden mide bulantısı ve kusma kitlenin varlığını sorgulama gereği doğurur. Beyinde kitlenin neden olduğu baş ağrısı ve kusma en fazla sabahları görülür. Ağrının son zamanlarda artması ve sık sık tekrarlaması önemli bir ayrıntıdır. Ancak şikayetin kısa sürede hızlı ilerlemiş olması ayırıcıdır çünkü uzun süredir hissedilen baş ağrısı ve bulantı migren kaynaklı olabilir. 

Çift görme ve görme bulanıklığı yada görmede azalma beyinde kitlenin ilk belirtisi de olabilir. Vücutta meydana gelen güçsüzlük, elde yada bacakta güç kaybı, yürürken denge kaybı, vücutta uyuşukluk, karıncalanma, elde beceriksizlik, bir eşyayı yada maddeyi kavramada zorluk, beyincikte oluşmuş bir kitlenin habercisi olabilir. Konuşamama, anlama güçlüğü, kelimeleri toparlayıp kendini ifade edememe sorunu beyinde kitle belirtilerinin ilk basamağını oluşturabilir.

Sara nöbetleri, istemsiz kasılmalar, vücudu kontrol edememek gibi şikayetlerde de beyinde kitleden şüphelenilebilir. Özellikle de ergenlik çağını geçirmiş bireylerde bu şikayetler ayrıntılı bir şekilde araştırılmalı ve tanı en kısa zamanda konulmalıdır. Çünkü anlattığımız şikayetler başka hastalıklarda da görülebilir.
]]>
Akciğerde Kitle Ameliyatı https://www.kitle.gen.tr/akcigerde-kitle-ameliyati.html Sun, 25 Nov 2018 01:12:30 +0000 Akciğerde Kitle Ameliyatı, Kitlenin büyüklüğü, yayılımı ve petalojik yayılımına göre ameliyatı yapılır. Bu ameliyatı akciğerde yer alan kanserli hücreyi yok etmeye yönelik yöntemdir. Genellikle kitle ameliyatlarında Akciğerde Kitle Ameliyatı, Kitlenin büyüklüğü, yayılımı ve petalojik yayılımına göre ameliyatı yapılır. Bu ameliyatı akciğerde yer alan kanserli hücreyi yok etmeye yönelik yöntemdir. Genellikle kitle ameliyatlarında ameliyat öncesi ve sonrası ilaç tedavisi uygulaması yaygındır. Bu ilaç tedavisinin amacı kanserin büyüklüğünü ameliyat öncesinde küçültmek, ameliyat sonrasında da ise kanseri yeniden doğma olasılığını ortadan kaldırmaktır. 

Akciğerde kitle tedavisi gören hastalarda genellikle ya doğuştan yada edimsel olarak akciğerinde kist oluşumu yaşanır. Edimsel olarak bu durumla karşı karşıya kalan kişilerin sigara tüketimini çok küçük yaşlardan beri başladığı görülmüştür. Bazı hastaların durumunun çok kötü olduğu, uzman doktor tarafından görüldüğü ve ameliyat yapılamaz dendiği görülmüştür. Bu tür hastalara cerrahi işlem uygulanamaz.

Akciğerde Kitle Ameliyatı Sonrası
 • Ameliyat esnasında göğüs bölgesinin içine hava veya su girebilir. Bu durum sonrasında hastalarda nefes alıp verme zorluğu yaşanır.
 • Ameliyat sonrasında adjuvan tedavisi uygulanır. Bu tedavinin amacı kansere yakalanma riskini bir daha ortaya çıkarmamaktır. Bu durumda hasta yakınlarına çok iş düşer. Öncelikle hastanın moralini yüksek tutmalıdır.
Akciğerde Kitle Ameliyatı Riskleri
 • Solunum yetmezliği yaşanması.
 • Beyin ve kalp tıkanıklığı.
 • Uzun süre yoğun bakım altında kalabilme durumu.
 • Ses kısıklığı yaşanması.
 • Vücudun her bölgesinde ağrı yaşanması.
 • Enfeksiyon kapma riski.
]]>
Testiste Kitle https://www.kitle.gen.tr/testiste-kitle.html Sun, 25 Nov 2018 16:45:22 +0000 Testiste kitle, erkeklerde sık ortaya çıkan bir durumdur. Bu durum genellikle ortaya çıktığı zaman gizli tutulur ve bazen doktora bile çekingenlik nedeniyle gidilmez. Ancak testisler üzerinde oluşan kitleler birçok zaman zararsız Testiste kitle, erkeklerde sık ortaya çıkan bir durumdur. Bu durum genellikle ortaya çıktığı zaman gizli tutulur ve bazen doktora bile çekingenlik nedeniyle gidilmez. Ancak testisler üzerinde oluşan kitleler birçok zaman zararsız olsa bile bazen çok ciddi bir şekilde insanlara zarar verebilecek türden olabilmektedir. Testis üzerinde oluşan bir kitle hiçbir zaman normal bir kitle olarak düşünülmemelidir. Bilindiği gibi testisler erkeklerde yumurtaya benzeyen ve üzeri çeşitli zarlara çevrilmiş bir üreme bezidir. Bu nedenle testisin çalışmasını engelleyecek en küçük kitle bile bir erkeğin hayatının ciddi anlamda etkilenmesine neden olabilmektedir. 

Testiste kitle genellikle testislerin birinde ortaya çıksa bile bazı durumlarda her iki testis üzerinde görülebilmektedir. Kitlenin her iki testiste görülmesi aslında bu durumun tehlikeli ya da zararlı olduğunun göstergesi olabilmektedir. Bu sorunun oluşmasını tetikleyen birçok farklı neden bulunmaktadır. Bunlar bazen kişinin kendisine bağlı olan durumlarken diğeri ise vücutta meydana gelen ve kişinin etkisi olmayan durumlardır. Bu gibi durumlarda en önemli şey erken teşhistir. Aksi halde bu sorun eğer zararlı bir kitle ise kişide tesislerin kaybedilmesine kadar ciddi sorunlara neden olabilir. 

Testiste kitle nedenleri nelerdir

Yaralanmalar: İnsanlarda herhangi bir kaza ya da testislere alınan bir darbe durumunda testisler üzerinde kitleler olabilmektedir. Bu durum bazen bebeğin doğum sırasında geçirdiği travmalar nedeniyle de ortaya çıkabilmektedir. Eğer yakın zamanda testislere herhangi bir darbe alındıysa oluşan kitleler bu durumla bağdaştırılabilir. 

Varikosel: Sadece bacaklarda ya da vücudun diğer yerlerinde görülmeyen bu durum testislerde de kendisini ortaya çıkarmaktadır. Bu durum en sık rastlanan testiste kitle sorunundan biridir. Öyle ki her yedi erkekten birinde ortaya çıkabilmektedir. 

Hidrosel: En zararsız kitlelerden biridir. Testis üzerindeki zarlar arasında biriken sıvı nedeniyle oluşan kitlelerdir. Eğer büyümesi durumunda rahatsızlık veriyorsa farklı yöntemlerle tıbbi olarak ortadan kaldırılabilir. Öyle ki her 100 kişiden birinde ortaya çıkabilmektedir. 

Epididimis kisti: Bu kist testisler arkasındaki uzun ve kıvrımlı tüplerin sıvı ile dolarak boşalamadığı durumlarda oraya çıkmaktadır. Üç erkeğin birinde ortaya çıkmaktadır.

Testis kanseri: Testiste kitlenin en ciddi nedenlerinden biridir. Testis kanseri için gerekli tedaviler yapılmadıkça sorun daha da ilerleyebilir. 

Testis torsiyonu: Yaralanma ya da kaza nedeniyle ortaya çıkan bu durum genellikle ergenlik dönemlerinde ortaya çıkar. Acil bir durum olduğu için kesinlikle muayeneler ve tedaviler yaptırılmalıdır.

Testiste kitle belirtileri nelerdir

Varikosel, epididim ve hidrosel gibi testiste kitle sorunları birçok zaman ciddi belirtilere neden olmadan karşımıza çıkan durumlardan biridir. 
 • Yüksek ateş 
 • Mide bulantısı ve kusma 
 • Testis üzerindeki şişlik
]]>
Boyunda Sert Kitle https://www.kitle.gen.tr/boyunda-sert-kitle.html Mon, 26 Nov 2018 07:42:03 +0000 Boyunda Sert Kitle; Boyun bölümü üst bölgede çene alt bölümde köprücük kemiklerine kadar olan kısmı içerir. Boyun bölgesinde oluşan kitleler genelde insanları tedirgin eden, ciddi ve yaygın olarak doktora yönlendiren bir vak Boyunda Sert Kitle; Boyun bölümü üst bölgede çene alt bölümde köprücük kemiklerine kadar olan kısmı içerir. Boyun bölgesinde oluşan kitleler genelde insanları tedirgin eden, ciddi ve yaygın olarak doktora yönlendiren bir vakadır

Boyunda Sert Kitle Sebepleri
 • Enfeksiyonlarla ilişkili olarak gelişen lenf bezesine
 • Doğum kaynaklı kistik kitle
 • Doğum kaynaklı kitlenin birden bire büyümesi
 • Baş ve boyun bölgesinde yer alan kötü huylu tümörlerin yayılmasına
 • Tükürük bezlerinde oluşan hastalıklar
 • Tiroidlerdeki problemler
 • Gırtlak bölümünde meydana gelen rahatsızlıklar
 • Lenf bezlerini tutan iyi yada kötü huylu hastalıklar olabilir. 
En yaygın olarak boyunda sert kitle sebebi; lenf nodlarıdır. Normalde boyunda yer alan lenf nodları el ile hissedilmez ve dıştan bakıldığı zaman belirgin değildir. Bu nodların lenf bezlerinde büyüme sebebi enfeksiyonlardır. Enfeksiyon rahatsızlıkları boyun bölümüne direk yerleşir ve sert kitle oluşturur yada sinüs, ağız, diş, bademcik gibi bölümlere yerleşip hastalık yapar, sonra buna tepki olarak boyundaki lenf bezlerine şişirir. 
Doğumsal nedenli olan kistlerde boyundaki sert kitle sebepleridir. Bu kitleler ağrı yapmaz, ısı artışı olmayan, renk değişikliği olmayan, uzun müddet boyutlarında değişim olmayan kitlelerdir. Boyun bölümünde olan sert kitle kötü huylu tümörün bölgeye yayılmasına bağlı olarak gelişmiş ise kitle yapışık biçimde olur.

Boyunda Sert Kitlede Tanı Yöntemleri

Boyundaki sert kitlenin sebebi ilk muayene esnasında tespit edilemeyebilir. Bu durumlarda kitlenin ne zamandır vücutta bulunduğu, kitle ile beraber başka belirtilerin var olup olmadığı, hastanın yaşı, boyun dışındaki başka yerlerde de kitlenin var olup olmadığı tanı da yardımcı olan faktörlerdir.
Kulak burun boğaz uzmanı tarafından kan tetkikleri, endoskopik muayeneler, ultrasonografik incelemeler, tomografi, magnetik rezonans gibi yöntemler muayenede kullanılır. Bu tetkikler ve muayene sonuçlarına göre doktor kontrolünde tedavi uygulanır.

Boyunda Sert Kitle Tedavisi

Boyunda meydana gelen kitlenin tedavisi, kitle sebebine göre uygulanır. Kitle nedeni, basit bir enfeksiyon kaynaklı lenf bezi büyümesi ise antibiyotik tedavisi yeterli olacaktır. Antibiyotik kullanımı ile ağrılar azalır, lenf nodlarındaki boyut azalır ve tamamen  yok olması yaklaşık 3 hafta kadar sürer. Fakat hastalığı sık olarak yaşayan bireylerde bu süre biraz daha fazla olur.
Verem gibi farklı enfeksiyonlara bağlı lenf bezi büyümesinde tedavi daha uzun süreli, özeldir. Doğumsal kist kaynaklı kitle var ise tıbbi olarak kitle çıkarılır. Kötü huylu tümör kaynaklı kitleler, cerrahi tedaviler gerektirir. Bu tümörlerden kaynaklı kitleler  bazen kemoterapi gerektirir.
]]>
Memede Kitle Ameliyatı https://www.kitle.gen.tr/memede-kitle-ameliyati.html Mon, 26 Nov 2018 14:51:24 +0000 Memede kitle ameliyatı: Oldukça sık rastlanan ve hemen hemen her kadının merak konusu olan bir durumdur. Meme kanseri olayını baz alırsak her üç kadından birisi mutlak meme kanseri yada meme kanseri riski taşıyor olması, dir Memede kitle ameliyatı: Oldukça sık rastlanan ve hemen hemen her kadının merak konusu olan bir durumdur. Meme kanseri olayını baz alırsak her üç kadından birisi mutlak meme kanseri yada meme kanseri riski taşıyor olması, direk akla memede kitle oluşumunu getirir. Ancak tabi ki de her kitle kanser yada kötü bir durumun habercisi değildir bazen sadece vücutta biriken yağların kitleleşmesi de olabilir. Memede kitle ameliyatı her tür kitle için yapılabilir.

Memede kitle ameliyatı: Belirli test ve tahliller sonucunda genel cerrahi ve göğüs cerrahileri tarafından yapılan hassas bir ameliyat türüdür. Genellikle özel bir durum kapsamıyorsa bir genel cerrah tarafından gayet kolay yapılan bir tür ameliyattır. Yaklaşık olarak bir buçuk saat süren memede kitle ameliyatı bazen kitlenin büyüklüğü ve memenin hangi kısmında bulunduğuna göre uzar yada kısalabilir. İlk olarak fiziki muayene ile tespit edilen memede kitle sonrasında doktorunda tavsiyesi üzerine lokal anestezi ile biyopsi örneği alınır. Bu biyopsi örneği patoloji sonuçlarına göre değerlendirilerek tam teşkilatlı bir ameliyat gerekip gerekmediğine karar verilir. Yani memede kitle ameliyatı hemen ilk kitle görülmesiyle direk yapılan bir ameliyat değildir. İlk olarak muayene ve doktorun ön görüleriyle gerçekleşen bir ameliyattır. Meme gibi hassas bir bölgede ameliyat hemen alınacak bir karar değildir. Ayrıca memede kitle ameliyatının kolay olduğu kadar azda olsa her ameliyat gibi bir takım riskleri bulunur. Bunlar şu şekildedir:

Memede kitle ameliyatı olumsuz sonuçları:
 • Ameliyat sonrası meme ve çevre kısmında kasılmalar
 • Ameliyat sonrası memede aşırı duyarlılık veya tamamen his kaybı
 • Ameliyat sonrası memenin özellikle soğuğa karşı çok hassas ve duyarlı hale gelmesi
 • Bazı durumlar ve kitlenin taşıdığı özelliğe göre kitlenin tekrarlayarak çoğalması
Memede kitle ameliyatı ve sonuçları bu şekildedir. Genel olarak kadınların büyük bir kısmını tehdit eden memede kitle olayı hiç de küçümsenecek bir durum değildir. Sonucu memede kitle ameliyatına kadar gitmektedir. Memede kitle ameliyatı ise bütün testlerin tamamen sıralı ve doğru bir şekilde yapılması sonucu doktorun karar vereceği bir olaydır. Günümüzde tıbbın da gelişmesiyle oldukça başarı gösteren memede kitle ameliyatı tamamen sağlıklı olmak adına yapılan bir cerrahi müdahaledir ve estetik bir durumla alakasızdır. Memede kitle ameliyatı birçok yöntemle yaklaşık olarak on beş dakikalara kadar düşürülmüş korkulmayacak sağlık adına yapılan bir müdahaledir. Eğer doktorunuz memede kitle ameliyatı olmanızı gerek görmüşse bu konuyu uzatmadan gereken araştırmaları yaparak ameliyat olmakta büyük fayda vardır.
]]>
Boyunda Kitle https://www.kitle.gen.tr/boyunda-kitle.html Tue, 27 Nov 2018 02:06:20 +0000 Boyunda kitle, Genellikle iyi huylu olarak tanımlanırken; şişmiş lenf bozukluklarından dolayı veya kistik akne sebebi kaynaklandığı belirtilmektedir. Kitle boyunda enfeksiyon sonucu meydana gelmiş ise kanser gibi hastalıkların bel Boyunda kitle, Genellikle iyi huylu olarak tanımlanırken; şişmiş lenf bozukluklarından dolayı veya kistik akne sebebi kaynaklandığı belirtilmektedir. Kitle boyunda enfeksiyon sonucu meydana gelmiş ise kanser gibi hastalıkların belirtisi olarak gözlenebilir. Genellikle yetişkinlerde daha fazla bulunurken, gerekli tedavi için doktor kontrolü gerekir. Yumuşak doku olmasının yanı sıra hassas olarak boyun bölümünde yer alır. Boynun hangi bölümünde olduğunun önemliyken; boyunda bulunan organlar ile ilişkisi araştırılmalıdır. Özellikle boyun kasları, omurga, tükürük bezleri, arterler, Tiroid bezi, lenf gibi organlar sebebiyle meydana geldiğinin araştırılması gerekir.

Boyunda kitle nedenleri
 • Bu bölümde bulunan kitle genellikle lenf düğümü sonucu ortaya çıkmıştır. 
 • Vücutta boyun bölümünde enfeksiyon sebebiyle savaşan iyi huylu hücrelilerin ortaya çıkardığı belirtilmektedir.
 • Boyunda kitle tükürük bezinde olan bakteri, enfeksiyonlar, bademcik problemleri, sinüsler sebebiyle oluşur.  
 • Kanser hastalığı sebebiyle boyunda kitle oluştuğu gözlenirken, ani oluşan yaralanma, boyun kaslarında oluşan kitle bunları tetikler. 
 • Çocuklarda gösterse de genellikle erişkinlerde daha fazla gözlenir. 
 • Gereğinden fazla sigara ve alkol kullanımı boyunda kitle oluşmasına nedenleri arasında yer alır. 
 • Boyun, ağız, boğaz kanserleri boyunda kitle oluşumuna neden olur. 
 • Boyunda bulunan iltihap, tonsilit, kedi tırmığı hastalığı adı verilen problem, boğaz enfeksiyonu, tüberküloz gibi sebepler boyunda kitle oluşumuna neden olu.  
 • Ayrıca bazı kişilerde ilaca karşı oluşan alerjik reaksiyon, gıda alerjileri bu problemlerin ortaya çıkmasına neden olur.

Boyunda kitle belirtileri

Öncelikli öncelikli olarak ele gelmesi halinde ortaya çıktığı belirtilirken; kişide titreme, kalp hızında artma, kalp ritim bozukluğu, ani terleme, kilo kaybı, enfeksiyona karşı vücudun duyarlılık göstermesi, yutkunmada problem, şiddetli boğaz ağrısı, tükürük ve balgam gibi problemler, kanser, kulak ağrısı, nefes darlığı gibi belirtiler ile kendini belli eder. Ayrıca bu süreç içerisinde hastada ses kısıklığı olduğu gözlenirken; boyunda kitle oluşması ile birlikte sinirlerin zedelenmesi ile ortaya çıkar. Vakit kaybedilmeden bu şikayetleri olan kişilerin tedavi olması gerekir.

Boyunda kitle tedavi

Öncelikli olarak doktora gidilmesi ile fiziki muayene sağlanır. Doktorun hastanın öyküsünü dinlemesinin ardından alkol ve sigaraya bağlı olarak bulunuyor ise tedavisi ona göre uygulanırken. Bu süreç içerisinde bu alışkanlıklardan uzak durması gerekir. Ayrıca burun, boğaz, kulak, göz, boyun, bölümleri dikkatli şekilde incelenerek ciltte herhangi bir değişiklik olup olmadığı gözlenir. Boğaz ve sinüslerde gerekli değerlendirme yapılarak kulak burun boğaz uzmanı tarafından gerekli tetkikler yapılır.

Boyunda kitle, ışıklı alet ile bu bölümde değerlendirme gerekirken; hastaya kan sayımı, sinüs testi, hiv testi yapılır. Bu süreç içerisinde boyun ultrasyonu gerçekleştirilerek boyunda bulunan kitlelerin varlığının derecesi saptanır. Doktorun isteğiyle boyun emarı uygulanır. Tedavi süreci içerisinde bakteriyel enfeksiyonlar sebebiyle meydana gelen boyunda kitlesinin tedavisi için hastaya antibiyotik uygulanması gerçekleştirilir.  Bu bölümde bulunan kitle kanser sebepli bulunuyor ise cerrahi uygulama yapılır. Buradaki kitle çıkartılarak tedaviye radyasyon veya kemoterapi uygulamaları ile devam edilir. Erken tanı hayat kurtardığı için vakit kaybedilmeden kişinin bu şikayetler üzerine doktora gitmesi süreç içerisinde tedavinin kısa sürmesini sağlar. Boyunda kitle kötü huylu ise erken tanı ile tedavi edilmesi gerçekleştirilir.
]]>
Karaciğerde Kitle https://www.kitle.gen.tr/karacigerde-kitle.html Tue, 27 Nov 2018 16:19:28 +0000 Karaciğerde kitle, farklı özelliklerde olabilir. Bunların en ciddi olanları iyi ve kötü huylu tümör şeklinde olanlarıdır. Karaciğer kendini yenileyebilen bir organdır. Hem bünyesinde birincil özellikte kitleler oluşabilir, he Karaciğerde kitle, farklı özelliklerde olabilir. Bunların en ciddi olanları iyi ve kötü huylu tümör şeklinde olanlarıdır. Karaciğer kendini yenileyebilen bir organdır. Hem bünyesinde birincil özellikte kitleler oluşabilir, hem de başka organlardan buraya sıçramış kitleler oluşabilir. Çünkü karaciğerin hem kendi atardamarının kanı buraya gelmekte, hem de mide bağırsak kanalından gelen kan buraya gelmektedir. Karaciğerde kitle genellikle kendi hücrelerinden oluşmaz. Bu nedenle kitlelerin kanser olup olmadığı konusunda, başka yerden sıçrama olup olmadığı değerlendirilmelidir. Karaciğerde kitle oluşmasının çeşitli nedenleri olabilir. Kitlelerin sayısı birden fazla da olabilir. Bazılarının için sıvıyla dolu olur, bazıları kan damarlarının büyümesinden kaynaklanır, bazıları da iyi, kötü huylu tümörlerden meydana gelir. Bunların ayrı ayrı değerlendirilmesi ve buna göre tedavi planı yapılması gerekir. Bazı kitleler tedavi edilmeden bile iyileşebilirler.

Karaciğerde kitle çeşitleri nelerdir

Kistik yapılar: Bu türden kitleler bütün vücutta oluşabilir. Ancak karaciğer kistlerin en fazla oluştuğu organlardan biridir. Genellikle içi sıvıyla dolu olan bu yapılar, özellikle ileri yaştaki kişilerde daha fazla görülür. İlerleyen yaşlarda  karaciğerde oluşan kistlerin sayıları da fazla olur. MR, BT, ultrasonografi gibi görüntüleme tetkikleri sayesinde bu tür kitleler kolayca teşhis edilebilir. Normalde herhangi bir belirti vermeyen karaciğerdeki bu kitleler toplumda % 5 oranında görülmektedir. Teşhis edilmemeleri genellikle başka bir tıbbi kontrol sırasında olur.

Büyüyen kan damarlarından kaynaklanan kitleler: Karaciğerde kitle oluşmasının en önemli sebeplerinden olan  anormal kan damarları büyümesi, vücudumuzda diğer yerlerde de rastlanan kitlelere benzer. Bunların teşhisi de tesadüfen olur. Hemanjiom denilen bu anormal büyüme başka belirti vermediğinde, tedaviye gerek duyulmaz. Bu tür kitlelerden olan kavernöz hemanjiom en fazla kadınlarda görülür. Bunlar büyüme yaparsa beraberinde bazı belirtilerde olabilir. Subkapsüler hemanjiomların da belirtileri olabilir. Bunlar arasında özellikle sağ üst karın bölgesinde ağrı olması, iştahsızlık, yemek az yenmiş olsa da dolgunluk hissedilmesi, bulantı ve kusma, kansızlık, ateş, kilo kaybı önemlidir. Bu tür karaciğerde kitle oluşmasının nedenleri tam olarak bilinmemektedir. Uzmanlar bu konuda kitlelerin doğuştan olduğunu düşünür. Çapları genellikle 5 cm kadar olur. Ancak bazı vakalarda 20 cm çaplı kitlelerde belirlenmiştir. Kadınlarda oluşan bu tür kitlelerde büyüme erkeklere oranla 4-5 kat fazla olur. Toplumda en fazla 30-50 yaş arasındaki kişilerde, hamilelik sürecinde ve östrojen hormonu tedavisinde böyle kitleler oluşabilir.

Tümörler (İyi huylu ve kötü huylu tümör): İyi huylu karaciğer kitlelerinin en fazla görülenleri fokal hiper plaziler ve hepatik adenomlardır. Hepatik adenom daha çok doğum kontrol hapı kullananlarda oluşur. Bazı hastalarda karın ağrısı yapan bu çeşit karaciğerde kitle en fazla 15-45 yaşlarındaki kişilerde görülür. Kadınlar fokal hiper palazi oluşumunda yine riskli konumdadır. Bunlar karaciğerde kan damarı genişlemesiyle oluşan kitlelerden sonra en yaygın görülen kitlelerdir. Ancak bunların tedavisinde cerrahiye gerek kalmaz. Tesadüfen tetkiklerde belirlenen kitleler fazla sayıda da olabilir.

Kötü huylu karaciğerde kitle oluşumu kanseri düşündürür. Karaciğer kanserli kitlelerin gelişimine uygun bir ortamdır. Başka organlarda oluşan tümörlerin hücreleri karaciğerde kitle oluşturabilir. Karaciğerdeki bu kitlelere hepatokarsinom denir. Eğer kitleler safra kqanalının hücrelerinden oluşursa, kolanjiyo karsinom olarak tanımlanır.

Karaciğerde kitle bu etkenlerin dışında enfeksiyonlar sonucunda da oluşabilir. Özellikle bakteriyel enfeksiyonlarda karaciğerde kitle oluşumu riski fazla olur. Bunlar ağrı ve ateş gibi belirtilerle seyrettiği için, teşhis edilmeleri daha kolay olur.
]]>
Boy Kitle İndeksi https://www.kitle.gen.tr/boy-kitle-indeksi.html Tue, 27 Nov 2018 17:36:31 +0000 Boy Kitle İndeksi, sağlıklı bireylerin belirli, normal düzeyde bir boy kitle indeksi vardır. Belirli bir boya belirli bir kitle miktarı vardır. Bu birimlerin fazla ve az oluşu boy kitle indeksini olumsuz etkilemektedir. Boy kitle ind Boy Kitle İndeksi, sağlıklı bireylerin belirli, normal düzeyde bir boy kitle indeksi vardır. Belirli bir boya belirli bir kitle miktarı vardır. Bu birimlerin fazla ve az oluşu boy kitle indeksini olumsuz etkilemektedir. Boy kitle indeksinin normal değerlerde olmaması obezite veya kaşeksiye neden olmaktadır. Aynı zamanda bir takım sağlık sorunlarını da beraberinde getirmektedir. Boy kitle indeksi vücut ağırlığının kg cinsinden değeri ile boy uzunluk değerinin metre cinsinden değerine orantılanması ile bulunur. 

Boy kitle indeksi belirlenmesi faydaları;
 • Çocukların gelişme çağını kontrol etmek
 • Kişiye özel diyet uygulama türünü seçmek
 • Bireylerin sağlıklı beslenmelerini değerlendirmek
 • Polis, askerlik gibi kurumlarda kriterlerin belirlemesi
 • Spor aktivitelerinde verimliliği sağlamak  
Boy kitle indeksi normal ortalama değerleri bireylerin yaşa göre dağılım göstermektedir. Yaşa bağlı olarak belirli bir vücut gelişimi ile orantılı olarak boy ve kilo artışı göstermektedir. Boy kitle indeksi normal değerlerinde bireyin yaş artışı ile indeks aşağı yukarı aynı orantıda olması gerekmektedir. Aksi halde obezite, aşırı zayıflık gibi bazı sorunlar baş gösterebilmektedir. Bundan dolayı bireylerin boy kitle indeksi değerlerini kontrol altında tutmalıdırlar. Boy kitle indeksi değerleri en önemli yaş grubu çocuklar grubudur. Çocukluk döneminde boy kitle indeksi kontrol altında tutulması, çocukların sağlıklı bir şekilde kilo ve boy artışı için önemlidir. Yetişkin bireylerinde boy kitle indeklerine dikkat etmeli bu dönemlerde sağlıklı beslenmeye önem göstermelidir. Yetişkin bireylerde belli bir dönemden sonra boy uzaması durduğunda boy kitle indeksi kiloya bağlı olarak değişmektedir. Bireylerin yetişkinlik dönemlerinde kilo değerlerine dikkat etmelidirler. Boy kitle indeksi spor aktivitelerinde de verimliliği değerlendirmede iyi bir ölçüm olarak kullanılmaktadır. Vücut kondisyonu ile fiziki koşulları skorlama da boy kitle indeksi baz alınmaktadır. Polis akademisi, askerlik kurumları sınavlarında da belirli bir boy kitle indeksi ölçü şartları baz alınmaktadır. Yaşlılığa bağlı olarak boy sabit olduğundan kilo artışına göre de boy kitle indeksi de artmaktadır.
]]>
Memede Kitle https://www.kitle.gen.tr/memede-kitle.html Wed, 28 Nov 2018 12:01:10 +0000 Memede Kitle, Memede kitle meydana gelmesi oldukça sık rastlanılan bir durumdur. Memede oluşmuş olan kitlenin hemen hemen %85'i iyi huylu ve kanser tehlikesi taşımayan gruptadır. İyi huylu kitlelerde birkaç farklı türü vard Memede Kitle, Memede kitle meydana gelmesi oldukça sık rastlanılan bir durumdur. Memede oluşmuş olan kitlenin hemen hemen %85'i iyi huylu ve kanser tehlikesi taşımayan gruptadır. İyi huylu kitlelerde birkaç farklı türü vardır. Fibrokistik meme hastalığı; memede rastlanılan iyi huylu bir abnormalitesidir. Kadınlarda menopoz döneminde önce görülür.Memede kitle oluşumu ve hassasiyete sebep olur. Fibroadenom; memede rastlanılan ufak bir tümördür. Gene olarak ergenlik dönemindeki gençlerde rastlanmakla beraber her yaşta ortaya çıkabilir. İyi huyludur. Meme kanseri riski ile ilişkisi yoktur.

Meme kitleleri; özellikle 40 yaş üstü kadınlarda ve menopoz döneminden önce görülür. Yaş fark etmeksizin hormon tedavisi gören kadınlarda oldukça yaygındır. Yağ dokusu nekrozu; genel olarak travmaya bağlı olarak gelişir. Sert ve düzenli olmayan kitledir. Tedavi gerektirmeden kendiliğinden geçer. Lipoma; memenin şeklinde değişiklik oluşturacak kitleyi meydana getiren yağ dokusu gelişmesidir ve tedavi gerektirmeyen bir durumdur.

Memede Kitle Belirtileri; Fibrokistik hastalık (fibroadenoz) memeye etki eden bir grup iyi huylu hastalık olarak tanımlanır. Özellikle menstürasyon (kadınlarda adet kanaması) öncesinde ve esnasında; ağrı, büyüme, hassasiyet, kitle oluşması gibi etkiler ortaya çıkar. Memelerden bir tanesi veya her ikisi de bu durumun etkisi altında kalır. Belirtiler regl dönemi bittiği zaman kaybolur.
Fibroadenom, süt kanallarının dış bölümünde gelişen, pürüzsüz yüzeye sahip, düzgün ve yuvarlak şeklinde kitledir. Fibröz dokudan ve lastiğimsi yapıda, basit şekilde hareket edebilen galndüler dokudan oluşur. Fibroadenom bazı zamanlarda kendiliğinden, tedavi olamadan geçer. Özellikle hamilelik zamanında dirençlidir. Meme kisti, meme dokuları içerisinde gelişir. Ayrıca içi sıvı dolu olan ve düzgün keselerdir. Büyüklükleri farklılık gösterebilir. Kistler genel olarak herhangi bir belirti göstermemek ile beraber bazı kadınlarda regl zamanında kist ağrı hissi oluşturur.

Memede Kitle Nedenleri; Memede meydana gelen iyi huylu kitlelerin en önemli sebebi kadınların vücudundaki hormonal değişimlerdir. Hormonal değişimler ergenlik çağında yada menopoz zamanında rastlanır fakat aylık menstüral döngü ile bağlantılıdır.

Menstürasyon ile ilişkisi olmayan memedeki ağrıya 'döngüsel olmayan ağrı' da denir. Memlerdeki iyi huylu kitlelerin ve ağrıların diğer sebebleri; meme iltihabı (mastit), meme ucunda akıntı, yaralanma ve süt kanallarında şişme, öncelerde yapılmış olan cerrahi müdahalelerdeki travmalar.

Memede Kitle Tedavisi;  İlk olarak tanı gereklidir. Kadınların düzenli olarak memelerinde herhangi bir farklılık olup olmadığını kontrol etmeleri gerekir. Herhangi bir kitleye rastlanılırsa mutlaka doktora muayene olunmalıdır.

Mamogram; meme röntgenidir. Meme hafif olarak düzleşir. Metal bir plaka ile plastik bir plaka arasına meme konulur. Bu işlem yalnızca birkaç dakikalık bir işlemdir. Biraz rahatsız edici bir işlemdir fakat memede değişim olup olmadığını anlamayan dair etkili bir yöntemdir.

35 yaş altı kadınlar için kitle olup olmadığını anlamak için ultrason çekilir. Eğer kitle sebebi mamogram yada ultrason ile bulunamadı ise, biyopsi yapılır. Biyopside; memedeki kitle üzerinden ince bir iğne yardımı ile doku alınır ve bu doku mikroskop ile incemele altına alınır. Memede kitle nedeni ile oluşan ağrıyı azaltmak için; ılık bir duş, ısıtıcı pedler yada havluya sarılı biçimde buz torbaları kullanılabilir. Memedeki ağrıyı azaltmak için reçeteli satılan ilaçlar vardır. Bu reçeteli ilaçlar;
 • Danazol
 • Goserelin
 • Tamksifen
Bu ilaçların bazı yan etkileri vardır. Bu nedenle doktor kontrolü altında kullanılmalıdır. Sulandırılmış esansiyel yağlar ile memeye masaj yapılabilir. Bu yağlar sayesinde memede biriken fazla sıvı atılır ve fibroadenomlar parçalanır. Ayrıca ağrı kesici]]> Böbrekte Kitle Lezyonu https://www.kitle.gen.tr/bobrekte-kitle-lezyonu.html Thu, 29 Nov 2018 00:36:58 +0000 Böbrekte Kitle Lezyonu, basit böbrek kitle lezyonları en yaygın olarak karşılaşılan, iyi huylu böbrekte meydana gelen kitlelerdir. Her yaşta rastlanma olasılığı vardır. Fakat 20 yaşına kadar sık görülmez. Böbrek kitle lez Böbrekte Kitle Lezyonu, basit böbrek kitle lezyonları en yaygın olarak karşılaşılan, iyi huylu böbrekte meydana gelen kitlelerdir. Her yaşta rastlanma olasılığı vardır. Fakat 20 yaşına kadar sık görülmez. Böbrek kitle lezyonları genel olarak tek böbrekte görülür. Bazı zamanlarda iki böbrekte birden görülür yada birden fazla olanları vardır. Bu kitleler genellikle yuvarlak yada oval biçimde, içleri berrak veya sarıya yakın bir renkte sıvı ile doludur. Kitleler içi sıvı dolu olan keseciklerdir. Vücudun farklı bölümlerinde rastlanır. Böbrekte bu organlardan biridir. Bu kitleler zaman içerisinde gelişir ve büyür. Genel olarak 2 cm'den daha küçük ve 10 cm'den daha büyük olabilir. Böbrekte kitle lezyonlarının semptom vermeleri nadir rastlanır. Böbrekte kitle lezyonlarına tanı koymak için ultrason yöntemi kullanılır. Bazı durumlarda ultrason yeterli kalmaz, daha şüpheli durumlarda tomografi yada mr yöntemlerine başvurulur. Böbrekte kitle lezyonlar genelde hiç bir belirtiye neden olmaz ama bazen;
 • yüksek tansiyon
 • taş oluşumu
 • iltihap
 • kanama
 • böbrek yetmezliği gibi belirtilere sebep olur.
Böbrekte Kitle Lezyonu Tanısı

Tomografi veya ultrasonografi gibi yöntemler ile yapılır. Böbrekte yer alan bu kitleler börek kanseri ile karıştırılmamalıdır. Tanı esnasında yapılan araştırmalar ile böbrek kitle lezyonları ve böbrek kanseri birbirinden ayırt edilebilir. Ayrıca hastalığın kalıtsal (genetik) olup olmadığı yani anne ve babada hastalığın varlığı da araştırılmalıdır. 

Böbrekteki kitle lezyonlarının sınıflandırılması; görülme yaşı, yerleşim yeri ve diğer belirtilere göre yapılır. Bu sınıflandırmada yer alan basit kistler en yaygın ve en zararsız türüdür. Basit kitleler tedavi gerektirmez ve belirti göstermezler. Zamanla basit kitlelerde ilerleme olur ve oluşma olasılığı artar. Ailede de rastlanılan yani kalıtsal olabilen basit kitleler genel olarak zararlıdır. Bu kitlelerin sebep olduğu problemler;
 • Yüksek tansiyon
 • Kanama
 • Böbrekte taş oluşumu
 • Böbrekte iltihaplanma
 • Böbrek yetmezliği
Böbrekte Kitle Lezyonu Tedavisi

Fazla büyümediği müddet böbrekte kitle lezyonları tıbbi müdahale gerektirmez. Bu kitleler eğer yüksek tansiyon, böbrek iltihabı, böbrek yetmezliği gibi problemlere sebep oldu ise tedavi gerektirir. Kalıtsal olarak rastlanılan kitleler de mutlaka aile bireyleri de taramadan geçirilir. 

İyi huylu böbrek kitle lezyonu oldukça yaygındır. Bu kitlelerin tümöre dönüşme olasılığı çok nadirdir. 50 yaş üzerinde bireylerde hemen hemen %50'sinde bir veya daha fazlasında böbrek kitle lezyonu görülür. Bu hastalık erkeklerde kadınlara göre daha fazla rastlanır. Genel olarak tedavi gereksinimi olmaz. Eğer kitle vücutta ağrı yapmış ise, kitle yanında böbrek taşları da varsa yada tansiyon durumu var ise ameliyat ile kitlenin alınması gerekir. Bu işlemler kapalı ameliyat yöntemi ile herhangi bir yara ve kanama riski olmadan yapılır.

Ama kitle tomografi ile tanısı yapıldıktan sonra; kitlenin içerisindeki sıvı berraklığını yitirmiş, kanama var, kitle duvarı kalınlaşmış be bu benzeri durumlar var ise tümör tedavisinde uygulanan seçenekler burada da uygulanır. 
]]>
Karaciğerde Kitle Ameliyatı https://www.kitle.gen.tr/karacigerde-kitle-ameliyati.html Thu, 29 Nov 2018 09:21:10 +0000 Karaciğerde kitle ameliyatı, Kulağa ilk etapta çok korkutucu gelen bir ameliyat olsa da doğru ve başarılı cerrahi müdahale ile gayet olumlu sonuçlar veren bir ameliyattır. Bazen vücudumuzun çeşitli yerlerinde çeşitli nede Karaciğerde kitle ameliyatı, Kulağa ilk etapta çok korkutucu gelen bir ameliyat olsa da doğru ve başarılı cerrahi müdahale ile gayet olumlu sonuçlar veren bir ameliyattır. Bazen vücudumuzun çeşitli yerlerinde çeşitli nedenlerden dolayı kitleler oluşabilir. Karaciğerde kitle de bunlardan birisidir. Bazı kitlelerin olduğu yerde durması risk yada hayati hiç bir durum teşkil etmezken karaciğer gibi işlevi büyük organlarda kitlelerin sebebi ne olursa olsun oradan alınıp temizlenmesi gerekir.

Karaciğerde kitle ameliyatı nasıl yapılır

Bazen oldukça kolay ve basit bir şekilde tamamlanırken bazı durumlarda kanda oluşan bilirubin (sarılık) değerlerinin yükselmesi sonucu risk teşkil edebilir. Bunun yanında nadir de olsa karaciğerde kitle ameliyatı sonucu ödem oluşumu da oldukça riskli bir durumdur. Fakat genel olarak bakıldığında karaciğerin diğer organlardan farklı olarak gelişen bir yapısı olduğundan çok da korkulmaması gerekmektedir. Bazı durumlarda karaciğerde kitle ameliyatı sırasında kitle oluşan bölüm sıyrılarak alınırken, bazen de o bölgenin işlevini yitirmesi sonucunda kitle oluşan bölge tamamen kesilerek alınır. Bu size korku veren bir sonuç olsa da; karaciğer Allah tarafından öyle yaratılmış ki, kesiler sonucu bir kiraz kadar küçük kalsa bile yaklaşık dört yıl gibi bir sürede tekrar eski büyük haline gelir ve işlevini yapmaya devam eder. Yani karaciğer kitle ameliyatı sonucunda küçülen/azalan karaciğer organı kişilere korku vermemelidir. 

Karaciğerde kitle ameliyatı riskleri
 • Ameliyat sonrası kan sayımı düşüklüğü
 • Demir eksikliği
 • Uzun süreli hepatit (sarılık) rahatsızlığı
 • Kişide halsizlik, güçsüzlük
 • Ameliyat sonrası karın bölgesinde acı ve yanma hissi
Karaciğerde kitle ameliyatı ve sonuçları bu şekildedir. Aslında korkulu gibi gelen bu ameliyat oldukça basittir ve yaklaşık olarak cerrahi müdahale süresi ortalama 2 saat kadar sürmektedir. Sonuçları da kulağa hoş gelmese de bu her hangi bir ameliyat sonrası hemen hemen herkesin yaşayabileceği durumlardandır ve geçici bir süreyi kapsar. Sonrasında ise tekrardan sağlıklı yaşama devam edilir. Yani sonuç olarak karaciğer kitle ameliyatı doğru şekilde uzman hekimlerce yapıldığı ve sonrasında yeterli ve özenli bakımla oldukça başarılı sonuçlar vermektedir.
]]>
Çenede Kitle https://www.kitle.gen.tr/cenede-kitle.html Fri, 30 Nov 2018 08:08:31 +0000 Çenede Kitle; Çene altındaki ağrılı şişliklerin farklı nedenleri vardır. Çenede ağrılı kitle acil tıbbi müdahale gerektiren bir durum olabilmektedir. Çene kitlelerinde altta yatan bir rahatsızlık olup olmadığına bak Çenede Kitle; Çene altındaki ağrılı şişliklerin farklı nedenleri vardır. Çenede ağrılı kitle acil tıbbi müdahale gerektiren bir durum olabilmektedir. Çene kitlelerinde altta yatan bir rahatsızlık olup olmadığına bakılması gerekmektedir.
Çenede kitle çene kemikleri içerisinde içleri sıvı veya yarı sıvı metaryallerle dolu patolojik boşluklar olup, çene kemiğinde olabilmektedir. İltihap nedeni ile kişiye zor zamanlar geçirtebilecek olan çene kitleleri için erken teşhis çok önemlidir.

Çenede Kitle Nedenleri; Kişinin ağız hijyenine dikkat etmesi gerekmektedir. Bunun dışında sürekli diş çürümeleri yaşayan kişilerde veya sigara tüketimi ile birlikte alkol tüketen kişilerde vitamin eksikliklerinden dolayı çenede kitle oluşmaktadır.

Çenede Kitle Belirtileri; Çene kemiği kitlelerinde başlangıçta herhangi bir belirti olmayabilir. Hastalık sinsi sinsi ilerler. Erken teşhis her zamanki gibi çene kitlelerinde de önemlidir. Geç kalınmış teşhislerde ise çene kemiklerinde ciddi derecede harabiyet olmaktadır. Çene kemiği kistlerinde, yüz bölgesinde ağrısız gelişen  şişliklerin dışında zaman zaman alt dudaklarda uyuşukluk belirtisi olabilmektedir. Bu durum çene kistinin ilerleyerek sinire baskı yaptığının işaretidir.

Çenede Kitle Tedavisi; Çene kemiğinde veya yumuşak dokularda görülen kitlelerde ilaç tedavisi ile sonuç alınamayabilir. Kitlenin ameliyat işlemi ile alınması gerekir. Bu konuda hasarın önlenebilmesi için erken teşhis önemlidir. Ameliyattan sonra kişinin ağız hijyenine dikkat etmesi gerekir. Doktorunun önerdiği yemeklerden yemelidir. Kişinin doktor kontrollerini aksatmaması ve zamanında gitmesi gerekir.

Çenede Kitle Tedavi Olunmadığı Takdirde Neler Olur; Yüz bölgesinde şişlik, iltihaplı akıntı ve yüz dokusunda sertleşmelere neden olmaktadır. Ayrıca çene kitleleri tedavi olunmadığı takdirde çene kemiğinde kendiliğinden kırılmalara neden olacaktır.
]]>
Göğüste Kitle https://www.kitle.gen.tr/goguste-kitle.html Fri, 30 Nov 2018 09:29:30 +0000 Göğüste Kitle: Birçok kadın için endişe durumu yaratan göğüste kitle, her kadında ortaya çıkabilecek bir durumdur. Kanser olma olasılığı bakımından korku durumu yaratan göğüste kitlenin büyük bir çoğunluğu iyi huylu Göğüste Kitle: Birçok kadın için endişe durumu yaratan göğüste kitle, her kadında ortaya çıkabilecek bir durumdur. Kanser olma olasılığı bakımından korku durumu yaratan göğüste kitlenin büyük bir çoğunluğu iyi huyludur. 30-40 yaşlarında daha sık görülen göğüste kitle birden fazla oluşabileceği gibi tek ya da iki göğüste de ortaya çıkabilir. Bazı durumlarda içi sıvı dolu kesecik olan kitleler el ile hissedilebilirken bazen de fark edilemeyebilir ve zaman zaman ağrıların yaşanmasına da neden olabilir. Göğüste kitle göğüs dokusunun içerisinde oldukça kolay hareket edebiliyorsa bu kitlelerin iyi huylu olma olasılığı fazladır. Bununla beraber oldukça sert ve hareket etmeyen göğüste kitlenin kanser olma olasılığı vardır. Ağrısız kitlelerin kanser olma olasılığı daha fazladır. Bu nedenle göğüste kitlenin kanser ya da iyi huylu olup olmadığının anlaşılması için mutlaka bir hekime başvurulması fayda vardır. Çünkü Türk toplumunda oldukça büyük risk teşkil eden meme kanserinin ilk belirtisi olarak ortaya çıkabilecek göğüste kitle erken tanı açısından oldukça büyük önem taşır. 

Göğüste kitle belirtileri, 

Göğüste kitle durumunda ilk olarak kişide göğüste ağrı ya da dolgunluk hissi ortaya çıkar. Bununla beraber meme başından akıntı gelmesi, memede sıcaklık artışı ve kızarıklık gibi durumlarda ortaya çıkabilir. Göğüste kitle aynı zamanda ağrısız da olabileceği gibi göğüs derisi içeri kısma doğru çökmüş durumda da olabilir. Ancak bu belirti meme kanserini işaret edebileceği için mutlaka uzman bir doktor tarafından muayene edilmesi gerekir.

Göğüste kitle muayenesi, 

Birçok bayanın 20'li yaşlardan itibaren düzenli olarak el kontrolü ile göğüslerini muayene etmesi son derece önemlidir. Bu şekilde her ay düzenli olarak yapılacak muayeneler sayesinde kişi göğsünün doğal yapısında meydana gelecek herhangi bir farklılığı ya da kitleyi oldukça kolay tespit edebilir. Bu sayede göğüste ele gelen kitle daha ciddi bir duruma neden olmadan el ile muayene sayesinde fark edip doktora başvurarak önüne geçilebilmek mümkündür.

Göğüste kitle teşhis ve tedavi, 

Göğüste kitle fark edildiği zaman iyi ya da kötü huylu olup olmadığının araştırılması için mutlaka doktor kontrolünden geçmesi gerekir. Göğüste kitle incelenmesi durumunda ilk olarak hormon profili çıkarılır ve kitlenin kistlerden ayırt edilmesi için ultrason görüntüleri alınır. Aynı zamanda elle fark edilemeyecek olan göğüste kitlenin görülmesi için mamografi yapılır ve kitleden iğne biyopsisi ile hücre örneği alınarak  sonuç incelendikten sonra tedavi ona göre uygulanır.

İyi huylu göğüste kitle, iyi huylu göğüs kitlesi genellikle fibrokistik meme hastalığından kaynaklanır ve bu durumda adet öncesi memede hassasiyet, ağrı ve ergenlik şeklinde ortaya çıkar. Her iki memede oluşabilen bu kitleler büyüdükleri zaman hareketli kitle şeklinde elle hissedilir duruma gelirler ve çoğunlukla iyi huylu göğüste kitle menopoz döneminden sonra kendiliğinden kaybolur.

Fibroadenomalar göğüste kitle, bu göğüs kitlesi çoğunlukla genç yaşlarda ortaya çıkar ve genellikle yuvarlak, hareketli, ağrısız ve tek olan bu gögüste kitle tesadüf sonucu fark edilir. 

Travma ile ortaya çıkan göğüste kitle, çarpma gibi herhangi bir kaza neticesinde ortaya çıkan bu göğüs kitlesi göğüs dokusunun içinde kan toplanması ya da yağ dokusunun parçalanması sonucu ortaya çıkar. 

İyi huylu olmayan göğüste kitle, iyi huylu olmayan göğüste kitle göğüs kanserinin işaretidir. Yapılan bir takım tetkikler ve biyopsi sonucu göğüs kitlelerinin kötü huylu çıkması ile kitleler incelemeye alınır ve kesin tanı konulduktan sonra vakit kaybetmeden tedaviye başlanır. Kötü huylu göğüste kitle radyoterapi, kemoterapi, hormon tedavisi ve cerrahi tedavi yöntemleri ile tedavi edilir ve hekim tarafından]]> Yağ Kitlesi https://www.kitle.gen.tr/yag-kitlesi.html Sat, 01 Dec 2018 06:24:23 +0000 Yağ kitlesi, Vücudumuzda yağların oranı ortalama yüzde 12'dir. Fakat yağ kitlesi bu oranla ilgili değildir. Yağın bir kapsül ile çevrilmiş olarak vücudun çoğu zaman yumuşak yerlerinde ortaya çıkan iyi huylu bezelere ya Yağ kitlesi, Vücudumuzda yağların oranı ortalama yüzde 12'dir. Fakat yağ kitlesi bu oranla ilgili değildir. Yağın bir kapsül ile çevrilmiş olarak vücudun çoğu zaman yumuşak yerlerinde ortaya çıkan iyi huylu bezelere yağ kitlesi veya Lipom adı verilir. Yağ kitleleri bir öbek şeklinde olabileceği gibi geniş bir alanda yumrular şeklinde de görülebilir. 

Daha çok deriye yakın yerlerde ortaya çıkan bu şişlikler dışardan el ile hissedilebilen yumuşak kıvamda olup, el ile hareket ettirilebilen; çok az deriye tutunan, ağrı yada hassasiyete neden olmayan bir yapıdadır. Yağ hücreleri canlıdır, çoğalır ve büyürler, fakat bazı nedenlerden dolayı bu hücreler kontrolsüz büyümeye başlar. 

Yağ kitlelerine daha çok orta yaş grubu kişilerde rastlanmasına rağmen değişik yaşlarda da görülebilir. Bu kitlelerin iltihaplı daha serttir ve ağrı yapar. İltihaplı yağ kitlesi bağ dokularından ve yumuşak dokulardan en çok çıkan kitledir, bazen tehlikeli hastalıklara neden olabilir.

Yağ kitlesinin oluşma nedenleri; 

Yağ kitlesi daha çok hareketsiz kişilerde oluştuğu hekimlerin ortak kanısıdır. Yapılan araştırmalara göre yağ kitlesinin oluşmasında stres faktörünün etkili olduğu söylenebilir. Bununla birlikte genetik yatkınlıkta yağ kitlesi oluşumunun nedeni olabilir.

Bir başka neden ise bir çeşit yağ birikmesine neden olan Dercum rahatsızlığı, Bağırsak ve sindirim sistemi sorununa neden olan Gardner hastalığı ve Cowden kitle hastalığı yağ kitlesi oluşumuna neden olabilir. Anılan bu hastalıklar ağır semptomları olan hastalıklar olsa da kötü huylu olmadığından hastanın korkmasına gerek yoktur. 

Kitlenin oluştuğu kişilerin akrabalarında da bu genel olarak bu hastalığı rastlanır. Yağ kitlesi 12. kromozom tarafından yapılır. Bundan başka kolesterol, şeker, bedende tanımlanamayan hastalıklar, sistemsel hastalıklar, dengesiz beslenme de yağ kitlesi oluşmasına neden olabilir.

Yağ kitlesi tedavisi, 

Kitlenin geçmesi için stresten uzaklaşmak en önemli etkendir. Kitleler küçük ise kaygı etmenize gerek yoktur. Bununla birlikte cilt doktoruna gitmeniz gerekir. Doktorunuzun tavsiyesine göre hareket etmelisiniz. Uzman hekim ameliyat önerebilir. Ameliyat lokal anestezi ile yapılmaktadır.
]]> Koltuk Altında Kitle https://www.kitle.gen.tr/koltuk-altinda-kitle.html Sun, 02 Dec 2018 05:29:36 +0000 Koltuk Altında Kitle, Mevcut kitle kendisini beze, şişlik, kitle veya yumrular görülebilir. Bu belirtilerin bir çoğu zararsızdır. Daha çok doku büyümeleri olarak bilinir. Fakat, koltuk altında kitle ve benzeri şişlikler, Koltuk Altında Kitle, Mevcut kitle kendisini beze, şişlik, kitle veya yumrular görülebilir. Bu belirtilerin bir çoğu zararsızdır. Daha çok doku büyümeleri olarak bilinir. Fakat, koltuk altında kitle ve benzeri şişlikler, ihmal edilmeden dikkate alınmalıdır. Ciddi sağlık sorunları ortaya çıkabilir ve mutlaka hekim tarafından incelenmelidir. 

Koltuk Altında Kitle Oluşumu ve Tedavisi

Tüm vücutta olduğu gibi, koltuk altında da lenf bezleri bulunmaktadır. Lenf bezleri koldan itibaren, kol altı ve meme çevresinde bulunmaktadır. Bunlar bağışıklık sisteminin en önemli parçalarıdır. Koltuk altında meydana gelen kitleler, lenf bezlerinin şişmesiyle ve genellikle mikroplardan, enfeksiyondan meydana gelmektedir. Koltuk altı kitlesi, kist enfeksiyonu yada kullanılan ter önleyici maddelerin tahrişi sonra oluşabilir. Koltuk altında kitle küçük, yuvarlak şekilli bezelerdir. Kitleler elle bakıldığında küçük olarak hissedilebilir, bazen de daha büyük olabilir, o zaman kolaylıkla fark edilebilir. Koltuk altında oluşan kitleler, ilk başlarda ağrı yapmadığı için kişiler fark etmeyebilir, ağrı başladığında dikkatini çeker. Koltuk altı sürekli terleyen ve tüyler bulunan bir bölgedir. 

Özellikle kadınlar bu konularda çok dikkatli olmalıdır. Kullandıkları ter ve koku giderici parfüm, deodorant, kremler koltuk altına zarar verebilir. Bundan dolayı vücudu temiz tutup, kıllar temizlenmeli, sık sık duş alıp banyo yapılmalıdır. Kadın erkek ayrım yapmadan, herkesin koltuk altını belirli zamanlarda, eliyle dikkatlice kontrol etmelidir. Koltuk altını jiletle tıraş etmek, kıl dönmesine neden olup kitle meydana gelebilir. 

Tüm bu nedenleri göz önüne alarak, bazı şeyleri kullanmaya ara vermek gerekir. Kullanılan maddelerde kimyasal olduğu için ara verip kitlenin düzelmesini beklemek gerekir. Düzelmeyen ve günden güne büyüyen kitle varsa kesinlikle sıkılmamalıdır, bu bir ciddi sağlık sorunu habercisi olabilir. Koltuk altında kitlenin gelişimini takip ederek, en kısa zamanda bir doktora gitmekte fayda vardır. Kanser gibi bir hastalık değilse, cerrahi müdahale ile tedavi edilir. Eğer kanserse yine doktor gözetiminde, tedavisi gerçekleşir. 
]]>
Memede Ağrılı Kitle https://www.kitle.gen.tr/memede-agrili-kitle.html Sun, 02 Dec 2018 14:27:29 +0000 Memede Ağrılı Kitle, Son yıllarda kanser vakıaları hızla artmaktadır. Bu nedenden dolayı vücudumuzda oluşan herhangi bir kitle yada başka hastalıklardan kaynaklanan ağrıları kanser olarak nitelendirmeye başladık. Oysaki meme Memede Ağrılı Kitle, Son yıllarda kanser vakıaları hızla artmaktadır. Bu nedenden dolayı vücudumuzda oluşan herhangi bir kitle yada başka hastalıklardan kaynaklanan ağrıları kanser olarak nitelendirmeye başladık. Oysaki memede yada başka bir organımız da oluşan her kitle ve her ağrı kanser demek değildir. Özellikle de memede ağrılı kitle görülmesi ve buna bağlı ağrı yaşanması kanser riskinden daha yüksek olasılıktır.

Memede ele gelen, sınırları belli olmayan kitleler, iyi huylu ve kötü huylu olmak üzere ikiye ayrılır. Kötü huylu kitleler meme kanserini oluştururken iyi huylu kitleler ise yayılmayan ve hayati tehlikeye neden olmayan kitleleri kapsamaktadır. Genelde kadınlarda adet öncesi dönemde bu tarz kitleler ele gelebilir. Adetten sonraki süreçte ise kaybolurlar. Aynı zamanda bu kitlelere ağrıda eşlik edebilir. Ağrının eşlik ettiği kitlelerin, zararsız olarak nitelendirilmesinin sebebi, memedeki kötü huylu tümörler, hastalığın ilk evresinde ağrı yapmaz, meme kanserinin ilk tanısında ağrının yeri yoktur, çok ileri evrelerde ağrıya sebep olur. Eğer kitle sınırları belirgin ele geliyor ve elinizin altından bastırdığınızda kayıyorsa, klinik olarak fazla bir şey ifade etmeyen kist anlamına gelebilir. Buna fibrokistik meme yapısı da denebiliyor. Fibrokistik meme yapısı adet sürecinden önce ağrıya da neden olabiliyor. 

Büyük boyutlara ulaşmışsa ve ağrı yapıyorsa, bu tip kistlerin içi boşaltılarak hastanın rahatlaması sağlanabilir. Memede, menopozdan sonra bu fibrokistik yapı geçer ve meme homojen bir yapı alır. Genellikle 30-50 yaş arası kadınlarda görülen memede ağrılı kitle, menopoz sürecine girildikten sonra kaybolur.

Ne Tür Kitleler Kanser Olabilir

Memede ağrılı kitle oluşumu kanser anlamına gelmemekle birlikte, her sekiz kadından birinin meme kanseri riskiyle karşı karşıya olması, kitlenin her ihtimale karşı incelenmesini gerektirebilir. Peki iyi huylu kitleleri, kötü huylu kitlelerden ayıran nedir Kitlenin şekli, ele geliş biçimi, sınırlarının düzensiz olması, aynı tarafta birden çok bulunması, göğüs ucundan kanlı akıntı gelmesi, kısa zamanda oluşması ve büyümesi kanser riskini akla getirebilir.

Kitlenin Teşhisi İçin Ne Yapılmalıdır

Özellikle meme kanseri ve meme cerrahisi ile ilgili uzman bir doktor tarafından kitlenin iyi yada kötü huylu olup olamadığı araştırılmalı. Başvurulan sağlık kuruluşunda, meme ultrasonu gibi tetkiklerin yapılabileceği alt yapının bulunmasına dikkat edilmelidir. 

Memede ağrılı kitle şikayetiyle doktora başvuran hastaların, riskli görülmeyen kısmı, 2 yıl süreyle, 3-6 ay aralığında takipte kalır. Kitlede bu süre zarfında herhangi bir büyüme ve değişiklik gözlenemediyse kanser olmadığı kanaatine varılır. Kanser riski yüksek olan hasta grubu için ise, iğne biyopsisi yapılır ve kesin tanı konur.
]]>
Akciğerde Kitle https://www.kitle.gen.tr/akcigerde-kitle.html Mon, 03 Dec 2018 09:25:47 +0000 Akciğerde kitle, Akciğer vücudumuzun solunum organıdır. Bir çok hücreden oluşan akciğer, hücrelerin ihtiyaç ve kontrol dışı çoğalması durumunda, akciğer içinde bir kitle meydana getirir. Öncelikle kitle bulunduğu ortamda Akciğerde kitle, Akciğer vücudumuzun solunum organıdır. Bir çok hücreden oluşan akciğer, hücrelerin ihtiyaç ve kontrol dışı çoğalması durumunda, akciğer içinde bir kitle meydana getirir. Öncelikle kitle bulunduğu ortamda büyüyerek, ileri safhalarda çevre dokulara ve diğer organlara zarar vermektedir. Vücudun diğer bölümlerine göç ettiği taktirde kötü huylu kitle olduğu anlaşılmaktadır. İyi huylu kitlede ise, bir nokta da kalır ve sınırlı büyüme gösterir. Akciğerde kitle görülmesi kişinin büyük ihtimalle akciğer kanserine yakalandığının göstergesidir. Dünya genelinde en çok ölüme sebebiyet veren bir hastalıktır. Bunun sebebi hastalığın sinsi bir şekilde seyretmesine bağlı olarak hastaların ileri evrelerde doktora başvurmalarıdır. Hastalık erken teşhis edildiği takdirde hayat kurtarmaktadır. Sigara ve çeşitli kimyasallara maruz kalan insanların bu hastalığa yakalanma riskleri daha da artmaktadır.

Akciğerde kitle belirtileri:
 • Nefes darlığı ve hırıltılı bir şekilde nefes alıp verme
 • Göz kapaklarında düşüklük
 • Ses kısıklığı
 • Kolda, omuzda ve göğüste ağrı
 • Kanlı balgam ve tükürme
 • Akciğer enfeksiyonu, sık sık bronşit ya da zatürre atakları
 • Yüzde ve boyunda şişlik
 • Ani kilo kaybı
 • Halsizlik ve yorgunluk
 • İştahsızlık
 • Kansızlık
 • Sarılık
 • Kesilmeyen ve giderek şiddeti artan öksürük
 • Baş ağrısı
 • Yutmada zorluk
Hastalığın ileri evresinde görülen belirtiler ise;
 • Bulantı ve kusma
 • Denge bozukluğu
 • Baygınlık
 • Hafıza kaybı
 • El ve ayak parmak uçlarında karıncalanma 
 • Kas erimesi görülmektedir.
Akciğerde kitle tedavisi: 

Yapılan tetkikler de akciğer kanser riski olan bir kitle bulunduğunda, patolojik değerlendirme sonrasında hücre tipi belirlenerek, evrelendirme aşamasına geçilmektedir. Sonrasında uygun tedavi yöntemine karar verilmektedir. Hastalığın erken evresinde cerrahi ve radyoterapi uygulaması yapılmaktadır. Cerrahi yöntemle uygun bir şekilde kitle çıkartılır. Diğer tedavi yöntemleri ise, kemoterapi- ilaç tedavisi, radyoterapi-ışın tedavisi, akıllı ilaçlar ve immunoterapi'dir.

]]>
Kitle Endeksi https://www.kitle.gen.tr/kitle-endeksi.html Tue, 04 Dec 2018 06:07:57 +0000 Kitle Endeksi: Vücut kitle endeksi, vücut ağırlığının, boy uzunluğunun karesine bölünmesi ile elde edilen veridir. Obezite, kadında yada erkekte vücut kitle endeksi ile sınıflandırılır. Bu ölçüm yapılırken Kitle Endeksi: Vücut kitle endeksi, vücut ağırlığının, boy uzunluğunun karesine bölünmesi ile elde edilen veridir. Obezite, kadında yada erkekte vücut kitle endeksi ile sınıflandırılır. Bu ölçüm yapılırken Dünya Sağlık Örgütü'nün referans aralığı temel alınır. 
Detaylı vücut kitle endeksi hesaplamasında, yaşınız, cinsiyetiniz de dikkate alınarak yapılır. Bu hesaplamada, vücut yağ yüzdenizi, bel çevrenizin hesaplanması, zayıf, fazla kilolu, obez ve morbid obez olup olmadığınızı öğrenebilirsiniz. Bu test sonucunda kilonuz normal değerlerin üzerinde ise, uzman yardımı ile zayıflayabilirsiniz.

Sağlık problemlerinin temelinde yatan en önemli sebep şişmanlıktır. Vücudumuzda biriken yağlar, zararlı hormonlar üretir. Özellikle bel çevrenizdeki yağlanma belirli sağlık sorunları getirir. Vücut kitle endeksiniz ve bel çevresindeki yağlanmanız, sağlık konusunda ve obezite riski açısından size bilgiler verir. 


Beden Kitle Endeksi Tablosu Açıklaması:

Zayıf: Boyunuza göre ağırlığınızın yetersiz olması anlamına gelir. Vücut kitle endeksi hesaplamasında zayıf olduğunuzu gösterir. Zayıflık bazı hastalıklar için risk oluşturan ve taban hazırlayan bir durumdur. Yetersiz beslenme ve vitamin eksikliğini giderici takviyelere özen göstermeli ve normal kilonuza ulaşmaya çalışmalısınız.

Normal: Boyunuza göre kilonuzun yeterli olduğunu gösterir. Vücut kitle endeksi hesaplamada durumunuzun normal aralıklarda olduğunu ifade eder. Yeterli beslenme ve egzersizle kilonuzu korumanız sağlığınız açısından faydalı olacaktır.

Fazla Kilolu: Boyunuza göre kilonuzun fazla olduğunu ifade eder. Vücut kitle endeksi hesaplamada, kilonuzun riskli grupta olduğunu gösterir. Fazla kilo bir çok sağlık problemini beraberinde getirir, bundan dolayı normal kilonuza inmek için diyet ve egzersiz programı uygulamanız gerekir.

Şişman (Obez) -1. Sınıf: Boyunuza göre vücut ağırlığınızın fazla olduğunu gösterir. Vücut kitle endeksi hesaplamasına göre şişman olduğunuzu ifade eder. Bu durum kalp hastalıkları, şeker, yüksek tansiyon ve kronik hastalıklara yakalanma riskinizin yüksek olduğu anlamına gelir. Lütfen en yakın sağlık kuruluşuyla diyaloğa geçip, uygun egzersiz ve diyet programını zaman kaybetmeden uygulayın.

Şişman (Obez) -2. Sınıf: Boyunuza göre vücut ağırlığınızın normalin çok üzerinde olduğunu ve en kısa sürede önlem almanız gerektiğini ifade eder. Vücut kitle endeksi hesaplamasına göre 2. derece obez olduğunuzu gösterir. Yukarıda belirttiğimiz hastalıkların dışında, eklem ve iskelet sistemi sağlığınızın da, fazla kilolarınızdan dolayı risk altında olduğunu gösterir. En yakın sağlık kuruluşuna gitmenizi ve size uygun egzersiz ve diyet programını uygulamanızı öneririz.

Şişman (Obez) -3. Sınıf: Boyunuza göre kilonuzun normalin çok çok üzerinde olduğunu ve vücudunuzu hemen zayıflayarak, koruma altına almanız gerektiğini ifade eder. Kalp-damar hastalıkları, diyabet, yüksek tansiyon, kanser ve bir çok kronik hastalıkla yüz yüze olduğunuzu unutmayın. Bunun yanı sıra iskelet ve kas sisteminizin de güçlendirecek önlemler almadığınız taktirde, ilerleyen zamanlarda sisteminizin sizi taşıması oldukça zorlaşacaktır. Her şeyden önce kaliteli bir yaşam için lütfen, en yakın sağlık kuruluşuna başvurup, egzersiz ve diyetle sağlığınızı korumaya çalışın.

Sizde vücut kitle endeksinizi öğrenerek gerekli önlemlerinizi alınız
]]>
Memede Sert Kitle https://www.kitle.gen.tr/memede-sert-kitle.html Tue, 04 Dec 2018 16:04:09 +0000 Memede sert kitle, Memede ele gelen sert kitlelerin büyük bir çoğunluğu iyi huylu olmaktadır. Yinede her ihtimale karşı vakit kaybetmeden doktora başvurulmalıdır. Hastane de  ileri tetkikler yapılarak kanser olmadığı ispa Memede sert kitle, Memede ele gelen sert kitlelerin büyük bir çoğunluğu iyi huylu olmaktadır. Yinede her ihtimale karşı vakit kaybetmeden doktora başvurulmalıdır. Hastane de  ileri tetkikler yapılarak kanser olmadığı ispatlanmalıdır. Memede bulunan kitleler 1 cm büyük ve yüzeysel  ise ele gelmektedir. Ancak derin kitlelerin bulunması daha da zordur. Memede sert kitlenin genç hastalarda tespit edilmesi daha da zordur. Memedeki sert kitle ağrılı ise, bunlar genellikle kanser dışı sebeplere bağlı olmaktadır. Çünkü meme kanserinde meme ağrısı olmamaktadır.

Memedeki iyi huylu sert kitleler

Kistik hastalık: Kadınlarda en sık rastlanılan meme kitle nedenidir. Bu kitlelerin içi sıvı ile dolu olup, adet öncesi dönemde sıvının miktarı artmaktadır. Buna bağlı olarak memede ağrı, hassasiyet ve gerginlik ortaya çıkar. Bu kitleler çoğunlukla menopozdan sonra kaybolmaya başlarlar.

Fibroadenomlar: Daha çok gençlerde görülen bu kitleler, oval, sert, hareketli ve genellikle ağrısızdır.

Papillom: Süt kanalı duvarında gelişen ve farklı büyüklüklerde siğil benzeri yapılardır. Meme başından kanlı akıntıya sebep olmaktadır.

Memedeki kötü huylu sert kitleler
 • Süt kanalında oluşan kitleler, en sık görülen kitlelerdir.
 • Memelerde olan bağların arasında nadir olarak görülen kitlelerdir.
 • Süt yapımını sağlayan, lobül adındaki keselerde oluşan kitlelerdir.
Memede sert kitle tedavisi

Tedavi kitlenin cinsine, büyüklüğüne, özelliklerine ve hastanın yaşına göre değişmektedir. Kitlelerin düzenli olarak takip edilmesi gerekmektedir. İyi huylu kitleler de hızlı büyüme olduğu takdirde, kitle alınmalıdır. Kötü huylu kitle şüphesi olduğunda kalın ya da ince iğne biyopsisi yapılarak, kesin tanı konulur. Meme kanseri teşhisi konulduğunda, ona göre tedavi edilmelidir.
]]>
Midede Kitle https://www.kitle.gen.tr/midede-kitle.html Tue, 04 Dec 2018 17:09:28 +0000 Midede Kitle, Karın bölgesinin üst kısmında yer alan midede birtakım nedenlerden dolayı kitleler ortaya çıkabilir. Bu kitlelerin kötü huylu olması sonucu ise mide kanseri ortaya çıkar. Dünyadaki en sık görülen kanser türler Midede Kitle, Karın bölgesinin üst kısmında yer alan midede birtakım nedenlerden dolayı kitleler ortaya çıkabilir. Bu kitlelerin kötü huylu olması sonucu ise mide kanseri ortaya çıkar. Dünyadaki en sık görülen kanser türlerinden biri olan mide kanseri genellikle midenin ufak olan kenarında oluşan kitleler nedeniyle ortaya çıkar.

Midede kitle belirtileri, midede oluşan kitle genellikle mide kanserinin bir belirtisi olarak ortaya çıkar. Ancak midede kitle erken zamanlarda hiçbir belirti vermeden ilerleyebilir. Bu durum ancak risk olan kişiler de endoskopik inceleme yapılması ile ortaya çıkar. Midesinde kitle olan hastalarda kitle gıdaların akışının önüne geçtiği için yada kitlelerin yayılmasından dolayı bir takım belirtiler ortaya çıkabilir. Bu belirtiler arasında bazı hastalarda elle muayene esnasında kitle hissedilebilir. Midede kitle mide ağrısı ile kendini belli edebileceği gibi aynı zamanda iştahsızlık ve oldukça kısa sürede yaşanan kilo kaybı, yemek yedikten sonra midede şişkinlik ve rahatsızlık hissi, bulantı ve kusma, yorgun ve bitkin hissetme gibi belirtiler ile de ortaya çıkarabilir. Ayrıca midede kitlede ortaya çıkacak bağırsak veya midede kanama ve nadir kişilerde kansızlıkta belirtiler arasındadır.

Midede kitle nedenleri, midede kitlenin en büyük nedeni yanlış beslenme alışkanlığıdır. Aşırı tuzlu gıdaların tüketilmesi ile beraber sebze ve meyve tüketimine gerekli önemin verilmemesi midede kitle nedenleri arasında en baş sırada yer alır. Bununla beraber midede oluşan ülser veya gastritin ortaya çıkmasında etkili olan H.pylori bakterisi midede kitle oluşmasına neden olur. Bu bakterinin ortadan kaldırılması ise mide kanseri riskinin büyük bir oranda azalmasına yardımcı olur. Ayrıca midede iltihap oluşmasına neden olan sigara kullanımı ve alkol tüketimi de midede kitleye ve dolayısıyla mide kanserine neden olabilir. Midede kitle nedenleri arasında aynı zamanda genetik faktörler, bazı hastalıklar ve mide ameliyatları da sayılabilir.
 
Midede kitle teşhisi, mide de kitle mide kanserinin bir belirtisi olarak ortaya çıkabileceği için kesinlikle ihmale alınmalı ve uzman bir doktor tarafından mutlaka kontrol edilmelidir. Midede kitle endoskopi yöntemi ile mideye girilerek midenin gözlenmesi ile teşhis edilebilir. Ancak kesin teşhis için mideden parça alınarak incelenir. Mikroskopla incelenen kitlenin kanser hücresi taşıyıp taşımadığı oldukça rahat bir şekilde gözlenebilir. Bununla beraber midede kitle baryumlu mide grafisi ile görülebilir. Fakat kesin bir sonuç için mikroskobik inceleme şarttır.

Midede kitle tedavisi, tedavisi cerrahi müdahale ile yapılabileceği gibi aynı zamanda radyoterapi ve kemoterapi yöntemleri ile de yapılabilir. Hastaya cerrahi müdahale yapılacaksa ilk olarak laparoskopi adı verilen bir yöntem ile hastanın karnına 1 cm çapında 3 ufak delik açılır ve midede kitle olan bölüm tam olarak çıkarılır. Bu operasyon esnasında midenin tamamı ya da bir kısmını alınır. Erken dönemlerde yapılacak cerrahi müdahale sayesinde midede kitle etraf dokulara yayılmadan kontrol altına alınmış olur. Bu nedenle erken teşhis ve tedavi oldukça önemlidir.
]]>
Böbrekte Kitle Ameliyatı https://www.kitle.gen.tr/bobrekte-kitle-ameliyati.html Wed, 05 Dec 2018 10:10:29 +0000 Böbrekte Kitle Ameliyatı, böbrekte kite olarak bilinen böbrek kanseri son derece hızla yayılan ve cerrahi tedavinin hemen yapılması gereken bir hastalıktır. Hastaya böbrekte kitle ve kanser teşhisi koyulduktan sonra, Böbrekte Kitle Ameliyatı, böbrekte kite olarak bilinen böbrek kanseri son derece hızla yayılan ve cerrahi tedavinin hemen yapılması gereken bir hastalıktır. Hastaya böbrekte kitle ve kanser teşhisi koyulduktan sonra, yapılan araştırmalar göstermiştir ki uzak organlara yayılım çok hızlı gerçekleşebilmektedir. Böbreklerde ki tümör kitleler çok küçükken teşhis edilebilmektedir. Ve bu kitlelerden üretilen bazı hormonlar kana pompalanarak, bazı hastalıkların ortaya çıkmasına neden olur. Böbreklerde oluşan kitleler iyi huylu ve kötü huylu olmak üzere iki karakterde bulunabilmektedir.

Böbrek kitle ameliyatı nasıl yapılır

Böbrekte oluşmuş iyi huylu kitleler, hayati tehdit oluşturmayan, çevre dokulara ve diğer organlara yayılım göstermeyen ve böbrek kitle ameliyatı yapıldığında tekrar oluşum göstermeyen dokulardır.

Kötü huylu kitleler ise, çevre dokulara zarar verebilen ve diğer organlara yayılma özelliği gösteren, hayatı tehdit edebilen ve cerrahi yöntem ile alındıktan sonra tekrar büyüme gösterebilen tümörlerdir.

Böbrek kitle ameliyatında açık ameliyat genel cerrahi prensiplerine göre yapılır. Radikal nefrektomi yöntemi uygulanan ameliyatta ise, ortalama ameliyat süresi yaklaşık 150 dakika olup, böbrek tümör cerrahisinde uygulanabilirliği ve güvenilirliği olan bir yöntemdir. Cerrahi yöntemden sonra hastalıksız yaşam süresi ortalama 5 yıl gibi bir zaman dilimi olup onkolojik sonuçlar bakımından açık cerrahi yöntem ile benzerlik göstermektedir.

Böbrek kitle ameliyatı için laparoskopik radikal nefroktami, radikal nefroktaminin yerini yavaş yavaş almaya başlamıştır. Özelikle evre1 tümörlerde, laparoskopik yöntem tercih edilmektedir, çünkü laparoskopik radikal nefrektominin sonuçları ameliyat sonrasında morbidite ile, açık cerrahiye olan üstünlüğü daha fazladır.

Cerrahi işlem öncesi hastalara nasogastrik tüp ve üretral sonda yerleştirilir, ve böbrek kitle ameliyatı genel anestezi altında yapılır. Ameliyat lateral lombotomi pozisyonunda gerçekleştirilir. Hastanede ortalama kalış süresi 1 haftadır.

Radikal nefrektomi cerrahisi tamamlandıktan sonra, materyalin organ torbasına yerleştirilmesinin ardından ufak bir inzisyon çıkarılması morselasyona göre daha sık tercih edilmektedir. Bazı doktorlar bu inzisyonu ameliyatın erken safhasında uygulamak sureti ile işlemin daha kısa sürdüğünü ifade etmektedir.

Laparoskopik cerrahi yöntemde kitlerinin boyutları da oldukça önemlidir. Böbrekte kitle çok büyük ise klasik cerrahi yöntem tercih edilmektedir. Böbrek kitle ameliyatı son erdikten sonra immünoterapi ilaçları ile tedavi devam etmektedir. Çünkü böbrekteki kitle, hastanın bağışıklık sisteminin çökmesine neden olmaktadır. 

]]>
Hipoekoik Solid Kitle Nedir https://www.kitle.gen.tr/hipoekoik-solid-kitle-nedir.html Thu, 06 Dec 2018 05:43:21 +0000 Hipoekoik Solid Kitle nedir, Meme hastalıklarında oldukça yaygın olarak karşılaşılan hipoekoik solid kitle genellikle yetişkinlerde ortaya çıkar. Aynı zamanda tiroit hastalarında da oldukça sık karşılaşılan hipoekoik solid Hipoekoik Solid Kitle nedir, Meme hastalıklarında oldukça yaygın olarak karşılaşılan hipoekoik solid kitle genellikle yetişkinlerde ortaya çıkar. Aynı zamanda tiroit hastalarında da oldukça sık karşılaşılan hipoekoik solid kitle doku bozukluğu anlamına gelir ve çoğunlukla memede ortaya çıkan hipoekoik solid kitle aynı zamanda hastanın karaciğer, rahim ve tiroid bölgelerinde de ortaya çıkabilir. Hipoekoik solid kitle iyi huylu olabileceği gibi aynı zamanda kötü huylu da olabilir. 

Hipoekoik solid kitle nedir, hipoekoik solid kitle içi hücre dolu olan katı kitlelerdir ve ancak uzman doktorlar tarafından yapılacak olan bazı testler sonucu gözlenebilir. Bu kitleler iyi huylu olsa bile kanser riski taşıyıp kötü huyluya dönüşebilme ihtimalinin yüksek olduğu için mutlaka doktor tarafından kontrol altında tutulması gerekir. 

Hipoekoik solid kitle nedir, kişinin en çok merak ettiği konu bu kitlenin kanser hücresi taşıyıp taşımadığıdır. Vücudun herhangi bir dokusunda şişlik olarak kendini belli eden hipoekoik solid kitle çoğunlukla troid nodül hastalığı olanlar da görülür. Hipoekoik solid kitlenin kanserle bağlantısı vardır. Ancak kesin olarak kanser anlamına gelmez. Bu durum gerekli olan biyopsi, kan testi ve radyolojik çalışmalar sonucu kesin olarak belirlenebilir. Bu kitleler bazı kişilerde tiroid bezi kanserinin belirtisi olarak da ortaya çıkabilir. Hipoekoik solid kitle yetişkinlerde oluşabileceği gibi aynı zamanda çocuklarda bile ortaya çıkabilir. Bu kitlelerin nedeni olarak tiroid bezinde normalde olmaması gereken leke ve şişliklerin olması gösterilebilir. Hipoekoik solid kitle nedir, en çokta kadınların sağ üst memesinde ortaya çıkar ve bu kitle sonucu meme kanseri gündeme gelir. Hipoekoik solid kitlenin tespiti için birçok test uygulanır ve testinin sonucuna göre kitlenin iyi yada kötü huylu olduğu tespit edilir. Kötü huylu olmayan tümörlerin ileride kötü huylu olup kanser hücresi taşıma ihtimali yüksek olduğu için hipoekoik solid kitle tanısı konulduğu zaman hastanın doktor kontrolüne devam etmesi ve gerekli olan muayeneleri aksatmamasında fayda vardır.
]]>
Memede Kitle Çeşitleri https://www.kitle.gen.tr/memede-kitle-cesitleri.html Thu, 06 Dec 2018 23:58:47 +0000 Memede Kitle Çeşitleri, Meme göğüs kemiğinden koltukaltı ve kaburgaların alt sınırına kadar uzanan bir organdır. Normal ağırlığı 150-200 gram kadar olan memeler, yağ dokusundan oluşan organlardır. Bu yağ dokus Memede Kitle Çeşitleri, Meme göğüs kemiğinden koltukaltı ve kaburgaların alt sınırına kadar uzanan bir organdır. Normal ağırlığı 150-200 gram kadar olan memeler, yağ dokusundan oluşan organlardır. Bu yağ dokusunun sertliği ve hacmine göre memenin şekli oluşur. Meme dokusu yağın dışında lobüller, duktuslar ve bağ dokudan oluşur. Memede kitle çeşitleri klinik bir muayenede meme de palpe edilen belirgin, nodülaritenin bulunması, mensturuasyon dönemine bağlı olarak bu kitleler de büyüme, küçülme ve yer değişikliği gibi durumlar olması ve beraberinde ağrı ve hassasiyet oluşması, fibrokistik  değişiklik olarak değerlendirilmektedir. Meme de kitle oluşması oldukça yaygın olarak görülen bir durumdur.

Memede kitle çeşitleri nelerdir

Memede oluşan kitleler kadınlarda yaygın olarak görülmesine rağmen bu kitlelerin %85 gibi büyük bir çoğunluğu, iyi huylu kitlelerdir, yani kanser değildir. Meme de oluşan iyi huylu kitleler bir kaç çeşittir. Bu kitleler bir hastalıktan daha çok memenin hormonal değişikliklere karşı vermiş olduğu fizyolojik bir yanıttır. Memede çokça rastlanılan histolojik değişikliklerdir.

Memede kitle çeşitlerinde dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, kitlenin 3 cm'den büyük olması, rekürren kist olması, duvar düzensizliği olan kitleler, aspirasyon da memeden kanlı sıvı gelmesi ve ailede kanser öyküsü olması durumunda daha temkinli olunması gerekir.

Memede kitle çeşitleri:

 • Fibroadenoz, meme de görülen iyi huylu bir kitle anomalisidir. Menapoz dönemine girmemiş kadınlarda çok daha yaygın şekilde görülmektedir. Memede ki kitle hassasiyete neden olmaktadır. Özellikle adet kanamasının öncesinde ve sonrasında büyüme, ağrı hassasiyet söz konusudur. Her iki memede birden olabileceği gibi tek meme dede görülebilmektedir. Adet döneminin bitmesi ile birlikte belirtiler ortadan kaybolmaktadır.
 • Fibroadenom, meme de görülen küçük kitlelerden biridir. Çoğunlukla ergenlik dönemindeki genç kızlarda daha sık görülür. İyi huylu bir kitledir ve kanser hastalığı ile alakalı bir ilintisi bulunmamaktadır. Fibroadenom kitleler, süt kanallarının dış kısmında oluşum gösteren, yüzeyi pürüzsüz, düzgün yuvarlak hatlara sahip olan kitlelerdir. Lastik yapısına sahip olan bu kitleler, el ile dokunulduğu zaman kolayca hareket edebilen dokulardan oluşur. Normalde kendiliğinden geçme özelliğine sahip olan bu kitleler hamilelik döneminde daha dirençlidir.
 • Meme kistleri, genellikle 40-55 yaş aralığındaki menapoz öncesi kadınlarda ve hayatının herhangi bir döneminde hormon takviyesi almış olan kadınlarda daha sık görülür. Bu kitlelerin özelliği içlerinin sıvı dolu olmasıdır. Meme dokusunun içerisinde gelişen bu kitleler, değişik ebatlarda çok küçük olabileceği gibi çapları bir kaç cm olabilen kitlelerdir. Meme kistleri çok belirgin belirtileri olmamasına rağmen regl döneminde büyümeden dolayı ağrıya sebep olabilmektedir.
 • Yağ dokusu nekrozu ise memede kitle çeşitlerinden biridir. Genellikle bir travmaya bağlı olarak oluşan düzensiz görünümdeki sert kitlelerdir. Kendiliğinden geçme özelliğine sahiptir.
 • Liploma, memenin şeklinde belirgin değişiklik yaratacak şekilde ortaya çıkan yağ dokusu büyümesine bağlı olan kitlelerdir. Tedavi gerektirecek bir durum söz konusu değildir.
]]>
Böbrekte Kitle https://www.kitle.gen.tr/bobrekte-kitle.html Fri, 07 Dec 2018 00:18:58 +0000 Böbrekte Kitle, İnsanlarda hem vücudun sıvı dengesini sağlayan hem de, damarlardaki kan basıncını ayarlamada işlev gören en önemli organlardan bir organdır. Vücutta karın bölgesinin sağ ve solunda olmak üzere iki adet bu Böbrekte Kitle, İnsanlarda hem vücudun sıvı dengesini sağlayan hem de, damarlardaki kan basıncını ayarlamada işlev gören en önemli organlardan bir organdır. Vücutta karın bölgesinin sağ ve solunda olmak üzere iki adet bulunur. böbreğin işlevini yerine getirmemesi halinde vücut çerinde çok büyük sorunlar ortaya çıkar. Bireyde çok fazla kısıtlamalara sebep olur. 

Böbreğin yapısı itibariyle hassas olmasından çok fazla hastalık riski vardır. Bu risklerden en fazla olanı ise böbrekte kitle sorunudur. Böbrekte oluşan kitle, iyi ve kötü huylu kitle olarak iki tipte görülür. Böbrekler üzerinde görülen bu kistler arasında, en büyük problem, basit böbrek kistlerdir. Çoğu insanda görülen bu kistler, kitlenin durum ve vaziyetine göre bazı tedavi yöntemleri uygulanır. İyi huylu kitlelerin tedavisi, kötü huylu kiste göre daha kolaydır. 

Böbrekte İyi Huylu Kitle Oluşumu

Böbrekte en fazla görülen, ancak fazla bir tehlike arz etmeyen bu iyi huylu böbrek kitlesinin tedavisi kolaydır. Doktorun yaptığı testlere göre böbrekte kitle iyi huylu değerlendirilirse, yapılan bazı uygun tedavi ve gerektiğinde küçük bir cerrahi operasyonla kolayca yok edilebilir. Bu kitleler çoğu zaman, bir tehlike oluşturmadığından insan yaşamını da çok fazla olumsuz olarak etkilemez. Sadece gösterdiği bazı belirtiler ve böbreğe uyguladığı baskıdan nedeniyle doktorlar alınmasını önerirler. 

Böbrekte Kötü Huylu Kitle Oluşumu

Böbrekte kitle, şayet doktorun tetkikleri sonucu kötü huylu değerlendirilmesi halinde, bu çoğu zaman böbrek kanseri şeklinde görülebilmektedir. Böbrekteki kötü huylu kitle zaman geçtikçe büyüyen ve böbreğin işlevini zorlaştıran etkiler gösterip, hastada değişik sorunlar meydana getirir. Böbrekte kitleye müdahale edilmediği takdirde, böbrek kayıplarına varan riskler oluşabilmektedir. Böbrekte oluşan bu kötü huylu kitle varlığı, erken teşhis edildiği zaman, hastalıktan kurtulma ihtimali çok daha yüksek olur. Ancak kitle teşhisi çoğu zaman geç fark edilir. Bunun sebebi ise, tek böbreğin işlev yetersizliğinin diğer böbreği etkilememesidir. Yani böbreğin biri çalışmadığı zaman, diğer böbreğin normal çalışmasını devam ettirebilmesidir.

Böyle bir durumda böbrekte kitle kötü huylu olduğundan, bu kitlenin sair organlara zararını önlemek için çoğunlukla kitle olan böbrek alınmak zorundadır.

Böbrekte Kitle Tedavisi

Böbrekte kitle görülmesi halinde kan testi, idrar testi, böbrek testi gibi tetkikler ile kitlenin durumu belirlenip,  bu kitlenin iyi veya kötü huylu olduğunun tespiti yapılır. Bu testlerden sonra hastalara bazı ilaç tedavileri yapılır. Bu ilaç tedavisi ile kitle durumu incelenir. Bu tedavi sonucunda, kitlede olumlu gelişme olursa tedavi sürdürülür. Ancak tedavilere rağmen kitlede bir iyileşme görülmez, aksine olumsuz sonuç saptanırsa, böbrekte kitle cerrahi müdahale yapılarak alınır. 

]]>
Rahimde Kitle https://www.kitle.gen.tr/rahimde-kitle.html Fri, 07 Dec 2018 18:54:36 +0000 Rahimde kitle, rahimde kitle denildiği zaman ilk akla gelen, överler ve yumurtalıklarda oluşan kitlelerdir. Bunun dışında bu kitleler bağırsak ve mesane kökenli de olabilmektedir. Tabi ki rahimde oluşan kitlenin yapısın Rahimde kitle, rahimde kitle denildiği zaman ilk akla gelen, överler ve yumurtalıklarda oluşan kitlelerdir. Bunun dışında bu kitleler bağırsak ve mesane kökenli de olabilmektedir. Tabi ki rahimde oluşan kitlenin yapısını anlayabilmek için hasta öyküsünün yanında detaylı bir tetkik yapılması da oldukça önemlidir. Rahimde kitle tanısı koyulurken, BT, MR ve jinekolojik ultrasondan faydalanılmaktadır. Jinekolojik ultrasonda, kitlenin boyutu, şekli, yeri, kistik yada solid oluşu, ara bölme içerip içermediği saptanabilmektedir. 

Rahimde kitle için yapılan doopler ultrasonda ise, kitlenin damarlanma durumu ve habis olup olmadığı konusunda bir saptamaya ulaşılır. Rahimde oluşan kitlelerin çoğu kistik ve tek taraflı özellik taşıyarak iyi huylu olurken, solid ve çift taraflı kitlelerinde habis özellik taşıdığı gözlemlenmektedir. Rahimde kitle teşhis edilirken kadının yaşı büyük önem taşımaktadır. Rahimde kitle tespit edildiğinde, menopoz dönemine girmiş bir kadında kitlenin kötü huylu olabilme ihtimali son derece yüksek olabilmektedir. Üreme çağındaki kadınlarda oluşan rahimde kitle ise, fonksiyonel kistlerden oluşmaktadır. 20 yaşından küçük kişilerde oluşan kitleler ise çoğunlukla dermoit kistlerdir.

Rahimde kitle özellikleri nelerdir

Rahimde kitle çeşitleri farlı olmakla birlikte farklı özellikler taşımaktadır.

 • Yumurtalık kisti, kadının doğurganlığını ve adet düzenini sağlayan yumurtalıklarda oluşan kistler, içi sıvı dolu olan yapılardır. Kadınların çoğunda hayatlarının belli bir döneminde yumurtalık kisti saptanabilmektedir. Herhangi bir belirtisi olan kistler değildir. Çoğunluğu tedavi gerektirmez. Bazen yumurtalık kistlerinden hormon ve benzeri maddeler salgılanır. Bu durum beraberinde bazı şikayetlere sebebiyet verir. Bunlar ağrılı cinsel ilişki, kasıklarda ağrı, karında dolgunluk, basınç hissi ve adet düzensizliği gibi sıkıntılardır. Yumurtalık kistlerinin en belirgin nedeni hormonsal düzensizliktir. Normal şartlarda yumurtanın çatlaması ile yumurtlama gerçekleşir. Ama hormonsal düzensizlik nedeni ile yumurta çatlamaz ve büyümeye devam eder. Ve yumurtalık kisti adı verilen rahimde kitle oluşumuna neden olur. Yumurtalık kistleri 5 cm'in üzerine çıkarsa ve ultrasonografide belli özellikler gösteriyorsa kistlerin kötü huylu olabilme riskleri de artmış olacağından laparoskopi yöntemi ile müdahale edilir. Yumurtalık kistinin türü ve büyüklüğüne göre ne şekilde çıkarılacağına karar verilir.
 • Dermoid kist, çıkarılması daha zor olan bir kist tipidir. Çünkü, bazen tüm yumurtalık dokusuna yayılım göstermiş olabileceğinden yumurtalık dokusunun da çıkarılması söz konusu olabilmektedir.
 • Çikolata kisti, endometriozis adı verilen çikolata kisti, eski kanamalardan dolayı içi koyu kahve, çikolataya benzer görünümdeki kistlerdir. Çikolata kistleri tedavi ile bir küçülme sağlamazlar. Ancak 5 cm üzerinde büyüme gerçekleşirse cerrahi tedavi gerektirir.
 • Polikistik over, yumurtalık içerisinde çok sayıda milimetrik kistler söz konusudur. Uzun süredir yumurtlamanın yarıda kalması olarak devam eden bir durumdur. Aylık adet düzenleri ile çatlaması gereken yumurta gelişiminin belli bir aşamasında durur ve minik bir kist halinde yumurtalığın içerisinde kalır. Bu durumun devam etme süresine bağlı olarak çok sayıda küçük kistler meydana gelir.
 • Myom, rahim ve rahim ağzının düz kas dokusunda oluşan iyi huylu kistlerdir. 35 yaş üzerindeki kadınlarda görülen bir durumdur. Myom oluşumunda östrojen hormonu etkilidir. Myomlar hiç bir belirti vermemeleri nedeni ile genelde jinekolojik muayene sırasında tespit edilirler. 
]]>
Karında Kitle Belirtileri https://www.kitle.gen.tr/karinda-kitle-belirtileri.html Sat, 08 Dec 2018 02:09:24 +0000 Karında kitle belirtileri: Öyle hemen fark edilemeyecek tarzda bir rahatsızlıktır. Genelde karın boşluğunda oluşan kitleler her hangi bir organa yapışık yada baskı yapmıyorsa ağrı yapmaz ve ilk etapta küçük oldukları i Karında kitle belirtileri: Öyle hemen fark edilemeyecek tarzda bir rahatsızlıktır. Genelde karın boşluğunda oluşan kitleler her hangi bir organa yapışık yada baskı yapmıyorsa ağrı yapmaz ve ilk etapta küçük oldukları için hemen fark edilmez. Bazı kitleler ise tamamen biyolojik yapıları farklı olduğu için küçükken de ağrı yapabilir. bu çok az olan istisna bir durumdur. 

Karında kitle belirtileri öncede bahsettiğimiz gibi kolay kolay saptanamaz. Karında kitle oluşumunu saptamak bazen çok kolay olsa da bazen bir çok test ve incelemeler sonucunda ancak ortaya çıkan karmaşık bir durumdur. Karında kitlenin bir çok sebebi vardır. Bazen basit kist oluşumları, yağ bezeleri ve bazen de ciddi kanser belirtileri olarak görülmektedir. Genelde kist gurubuna giren kitleler ağrı ve sancı yaparken, yağ bezesinden  oluşan kitleler ağrı yapmaz. Kanser hücresi olan kitleler ise tamamen hastalığın türü ve nerde oluşuna bağlı olarak ağrı oluşturur. Genel anlamda bakıldığında ise karında kitle belirtileri bir çok şekilde tespit edilebilir. Bunlar şu şekilde sıralanır.

Karında kitle belirtileri nelerdir ve nasıl anlaşılır
 • Karında oluşan nedeni belli olmayan ağrı ve sancılar
 • Karın derisinin alt kısmında ele gelen irili ufaklı topaklıklar bezeler
 • Mide bulantısı
 • Baş dönmesi
 • Halsizlik
 • Karın bölgesinde sertlik, şişlik
 • Bağırsak hareketlerinin değişmesi (aşırı kabızlık veya ishal olma)
 • İştahta kayıp veya hiç yemek yiyememek
 • Nefes almakta sıkıntı yaşamak (zorlanma, nefesin yetmemesi hissi)
 • Kalp çarpıntısı olması ve tansiyonda oynama (çıkma yada düşme)
 • Bazen de tamamen tıbbi testler sonucunda anlaşılır
Karında kitle belirtileri yukarıda sıralandığı gibidir. Karın bölgesinde oluşan kitlenin belirtilerinin birisi bile bir habercidir. Yani illaki bu belirtilerin hepsinin bir arada  görülmesi gerekmemektedir. Karında kitle belirtilerinden birisi bile sebepsiz yaşanıyorsa mutlaka bir doktora giderek gereken testlerin yapılması gerekmektedir. Çünkü bazen çok basit gibi görünen rahatsızlıklar büyük hastalıkların habercisi olabilir ve karın bölgesinde oluşmuş kitlede bunlardandır. Unutmamalıyız ki erken tanı hayat kurtarır.
]]>
Köpek Kitlenmesi https://www.kitle.gen.tr/kopek-kitlenmesi.html Sat, 08 Dec 2018 09:06:22 +0000 Köpek Kitlenmesi, erkek ve dişi köpeğin çiftleşmesi sonrasında olmaktadır. Erkek köpek dişi köpeğin üzerine çıktığında ve pelvisi sokup çıkartma hareketini yaptıktan sonra, erkek köpek kendini dişi köpekten çekmen Köpek Kitlenmesi, erkek ve dişi köpeğin çiftleşmesi sonrasında olmaktadır. Erkek köpek dişi köpeğin üzerine çıktığında ve pelvisi sokup çıkartma hareketini yaptıktan sonra, erkek köpek kendini dişi köpekten çekmenin oldukça olanaksız olduğunu görmektedir. Erkek köpek ve dişi köpek birbirlerinden ayrılmaya çalışsalar bile bunu başaramadıklarını görürler. Mutlak vaziyette köpek kitlenmesi oluşmaktadır ve bu durumda oldukça savunmasız görünürler. Köpek kitlenmesi durumu, birbirlerinden ayrılana kadar sürer ve ardından birbirlerinin genital bölgelerini yalarlar ve rahatlamış olurlar. Uzun zaman boyunca köpek uzmanları köpeklerin üremesindeki bu tuhaf davranış üzerinde çalışmalar yapmışlardır. Bazı uzmanlar samimi olarak köpeklerdeki bu davranışa bir anlam veremediklerini söylemiştir.

Köpek Kitlenmesi Oluşumu

Dişi köpek erkek köpeğe üzerine çıkması için işareti verince, erkek köpek dişi köpeği ön ayaklarının arasına kıstırır ve bu şekilde penisini sokmaya çalışır. Bu aşamaya gelindiğinde penis yalnızca yarı dikleşmiş durumda olmaktadır. Erkek köpek güçlü şekilde birkaç penis itme hareketinde bulunur ve girme işlemini başarmış olur. Erkek köpek dişi köpeğin vücuduna ön ayakları ile sarılırken aynı zamanda göğüsünü de dişi köpeğin arkasına bastırır. Bu vaziyette dişi köpek hareketsiz bir şekilde durur ve erkek köpeğin işini kolaylaştırmak için kuyruğunu kenara çeker. Erkek köpek arka ayakları ile dişi köpeğin üzerine birkaç adım atar ve aynı zamanda kendi arka bölümünü bir yandan diğer bir yana sallama işlemini yapar. Bu sallamalar penisin dişi köpeğe daha derince girmesini sağlar. Penisin alt tarafında bulunan bulbus glandis adı verilen salgılama bezi vardır ve bulbus glandis dişiye girince şişmeye başlar ve penisin tamamı dikleşmiş durumda olur. Aynı zamanda da dişinin vajinası büzüşmüş hale gelir. Erkeğin penisinin şişmesi ve dişinin de sıkıştırması sonucunda köpek kitlenmesi gerçekleşmektedir.
]]>
Gözde Kitle https://www.kitle.gen.tr/gozde-kitle.html Sat, 08 Dec 2018 23:00:53 +0000 Gözde kitle, Bebeklik çağında daha çok belli olan göz hastalıkları arasında yer almaktadır. Bu gibi göz hastalıkları oldukça can sıkıcı olan bir durumdur. Kitle olarak oluşum gösterebilen belirtilerdendir. Halk arasında kit Gözde kitle, Bebeklik çağında daha çok belli olan göz hastalıkları arasında yer almaktadır. Bu gibi göz hastalıkları oldukça can sıkıcı olan bir durumdur. Kitle olarak oluşum gösterebilen belirtilerdendir. Halk arasında kitle denildiği zaman akla ilk gelen şey kanser olabilmektedir. 

Göz bölgesinde iyi huylu olan kitlelere sıklıkla rastlanabilmektedir. Belirtilerden bazıları kesin bir tanı olarak belirir bazıları ise estetik olan durumunda ortaya çıkabilmektedir. Bazı göz kitleleri takip altına alınması gerekmektedir. Kötü huylu olan kitle oluşum gösteriyor ise eğer estetik kaygıların ikinci olan plana bırakılarak tedavi planın uygulanması gerekebilmektedir. Gözde kitleye bağlı olarak gerçekleşebilen göz kanseri tedavileri kitlenin cinsine göre değişiklik gösterebilmektedir. Oluşum gösterebilen bazı göz kitleleri tedavi bile gerektirmemektedir.

Gözde kitle tedavisi

Öncelikle enfeksiyonun önüne geçebilmek hedeflenmektedir. Bunun için ise kişiden kişiye antibiyotik içerikli olan göz damlaları verilmektedir. Bunun yanında ise kitlenin olduğu bölgeye sıcak tampon uygulamak gerekmektedir. Sıcak tamponun amacıda kitlenin eriyerek dağılmasını sağlayabilmesidir. Bu uygulama olumlu bir sonuç vermezse kişiye cerrahi operasyon uygulanmaktadır. Tedavide öncelik ile gözün uyuşması sağlanabilir yada daha sonra kitlenin olduğu bölge iğneyle uyuşturulması gerekmektedir. Göz kapağının alt kısmında ise bir kesi açılarak ve kitleyi oluşturan yağ bezesi dışarıya boşaltılmaktadır. Gözde kitle ameliyatı 5-10 dakika kadar sürebilmektedir. Gözde kitle ameliyatı sonrasında göz kapağının üstünde şişlik yada hafif bir kızarıklık görülebilmektedir.  Bu durum ise yaklaşık 1 hafta kadar sürer yada daha sonra tamamen normale dönebilmektedir. Göz kitle cerrahi tedavisinde de dikiş yapılmamaktadır.
]]>
Kitle https://www.kitle.gen.tr/kitle.html Sun, 09 Dec 2018 11:49:01 +0000 Kitle, Kitle kelimesi  farklı anlamlarda kullanılarak ayrıca tıp terimlerinde de geçmektedir. Tabir olarak; vücudun her hangi bir bölgesinde meydana gelen, şişlik, beze, ur yada tümör manalarını taşımaktadır. Ancak t Kitle, Kitle kelimesi  farklı anlamlarda kullanılarak ayrıca tıp terimlerinde de geçmektedir. Tabir olarak; vücudun her hangi bir bölgesinde meydana gelen, şişlik, beze, ur yada tümör manalarını taşımaktadır. Ancak tıp dünyasında çok kullanılmakta olan bu kitle kelimesine çok ta olumlu bir yaklaşım gösterilmemektedir.

Kitle Bulgusu

Ele gelebilen herhangi bir kitle nedeniyle endişe duyup, panik yaşamamak elde olan bir şey değildir. Çünkü bu vücuttaki kitleler çoğu zaman iyi huylu olmasına rağmen, bazen de kanser gibi korkunç bir hastalığa veya hastalıklara işaret edebilmektedir. Kitlenin ciddi bir hastalığı haber verip vermediğini anlamak için bu makaleyi dikkatli olarak okuyup, daha sonra bir uzmana görünmekte fayda vardır.

Vücuttaki kitle çoğu zaman iyi huylu olsalar dahi, kötü bir hastalığın işaretçisi olabiliyor. Ancak bu konuda uzman doktorlar elimize gelen veya herhangi bir sebeple fark ettiğimiz vücudumuzun muhtelif yerlerinde olabilen her kitlenin ille hastalık veya hastalık belirtisi olmadığını söyleyerek içimizi rahatlatıyor. Ancak buna rağmen vücutta herhangi bir kitle fark edildiği takdirde zaman kaybetmeden bir doktora giderek muayene olması gerekir. Kitlelerle ilgili olarak bilinmesi gereken şeyler.

Her kitle tehlikeli midir 

Kitleler çoğu zaman elle kolay bir şekilde fark edilebilir. Bu şekilde fark edilen bir kitle cilt altı yada memede gelişir. Ancak bazı kitleler ise herhangi bir check-up esnasında veya radyolojik incelemelerde görülmektedir. Mesela rahim, karaciğer, böbrek, pankreas yada beyinde tespit edilenler gibi. Görülen her kitle risk ve tehlike taşımaz. Kitleler iyi huylu veya kötü huylu olarak iki türlüdür.

İyi Huylu Kitle Oluşumu

Vücut içerisinde meydana gelen ancak fazla bir tehlike oluşturmayan iyi huylu kitlelerin tedavisi kolay ve rahattır. Hastanede yapılan bazı testler sonucu doktor tarafından iyi huylu olarak değerlendirilen kitle, doktorun uygulayacağı bazı tedaviler yada gerekiyorsa küçük bir cerrahi müdahale ile yok edilir. Bu iyi huylu kitleler çoğu kez, bir tehlike oluşturmadığı için insan yaşamını olumsuz etkilemez.

Kötü Huylu Kitle Oluşumu

Klinikte yapılan bazı test ve tetkikler sonucu doktorun kitleyi kötü huylu olarak değerlendirilmesi halinde, bu çoğu zaman kitlenin oluştuğu bölgeye göre habis bir kanser yada farklı bir hastalığın belirtisi olarak görülebilir. Bu tür kötü huylu kitle zaman geçtikçe büyür ve bulunduğu organının işlevini zorlaştırır hale gelir, ayrıca hastada farklı değişik sorunlar oluşturur. Bu kötü huylu kitleye operasyon yapılmadığı zaman, uzuv kayına varan tehlikesi vardır. Kötü huylu kitlenin varlığı, erken dönem içinde teşhis edildiğinde, hastalıktan kurtulma ihtimali vardır. 

]]>